Шкільний портал
Неділя, 19.05.2024, 15:50
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог файлівРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Програми [21]
Підручники та посібники [389]
Розробки уроків [1048]
Виховні заходи [250]
Реферати [0]
Презентації [88]
Інше [510]
Заявки [9]
Тестові завдання [2]
Відео [45]
Конкурс "Педагог-новатор" [3081]
Натисніть, щоб ознайомитись з матеріалами
Наше опитування
Чи подобаються Вам наші конкурси
Всього відповідей: 638
Статистика

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0
Головна » Файли » Розробки уроків

Розробка уроку української мови в 11 класі. Тема уроку: Пряма і непряма мова, її призначення та граматично-смислові особливості.
[ · Скачати дистанційно (1 МБ) ] 27.12.2016, 01:02

 

 

Розробка уроку української мови в 11 класі.

Тема уроку: Пряма і непряма мова, її призначення та граматично-смислові особливості. З мультимедійною презентацією

Автор: Негря Світлана Олександрівна, учитель української мови та літератури Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 32 Дніпропетровської області

 

Соціокультурна тема: Культура спілкування в Інтернет-мережі.

Мета: повторити, узагальнити та систематизувати знання учнів про пряму й непряму мову, її призначення та граматично-смислові особливості; формувати вміння передавати чужі думки за допомогою прямої та непрямої мови, правильно їх оформлювати на письмі; сформувати вміння виділяти в мовленнєвому потоці речення з чужим мовленням, визначати способи його передачі; удосконалити вміння конструювати речення з прямою та непрямою мовою;

Розвивати критичне  та аналітичне мислення, пам'ять, увагу, зв’язне мовлення;

Виховувати в школярів повагу до літературної мови.

Обладнання: презентація до уроку, картки для роботи в групах, роздатковий матеріал, підручник.

Тип уроку: повторення та узагальнення знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Евокація

Доброго дня. Сьогодні ми з вами проведемо незвичайний урок. Ви будете здивовані, але його розгадка криється на відомому вам сайті.  (слайд 2)Але, щоб зайти на сторінку, вам необхідно розгадати код та пароль.(слайд 3)

Розумова розминка

Код. Словосполучення «Пряма мова»

Тепер ми можемо потрапити на сторінку. (слайд 4)

Учора я одержала повідомлення: (слайд 5)

Проблемне запитання: Що ускладнює розуміння цього речення?

(слайд 6,7)Таким чином сьогодні ми з вами повторимо, узагальнимо та систематизуємо знання про пряму й непряму мову, її призначення та граматично-смислові особливості; 

будемо тренуватися передавати чужі думки за допомогою прямої та непрямої мови, правильно їх оформлювати на письмі;

формувати вміння виділяти в мовленнєвому потоці речення з чужим мовленням, визначати способи його передачі;

удосконалимо вміння конструювати речення з прямою та непрямою мовою,

а також дізнаємося про правила спілкування в Інтернет-мережі.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Запишіть, будь ласка, в зошит число та тему уроку. (слайд 8)
Пригадайте уже відоме вам про пряму та непряму мову.
Поєднайте назву засобу з його визначенням. (слайд 9)
Робота з текстом. ( слайд 10) Прочитайте текст. Визначте його стиль. Які засоби передачі чужого мовлення використано в ньому. Уважно перегляньте схеми на аркушах. Які з них ілюструють наведені речення? (слайд 11)

Правила поведінки в Інтернеті з’явилися не так давно, оскільки сама мережа Інтернет ще достатньо молода. Але цю мережу населяють люди, які спілкуються між собою, користуються розміщеною в мережі інформацією. А отже, психологи вважають : «Ви повинні ставитися одне до одного не менш шанобливо, ніж у звичайному житті».
У наш час в Інтернеті розвивається рух, що вимагає обов’язкового дотримання правил користування мережею. Ідеєю загального утвердження правил поведінки в мережі керується значна частина інтернет-провайдерів, які намагаються донести основні положення мережевого етикету до своїх користувачів. «Не слід забувати про культуру спілкування!» - закликають вони. «Використання у мовленні ненормативної лексики, -  говорять освітяни, - спричинює зниження загальної грамотності молодого покоління, привчає до вільного поводження з мовою, що є неприпустимим для молоді 21 століття».

ІІІ. Повторення теоретичного матеріалу.

Прогляньте поданий вам матеріал про пряму та непряму мову.
Розглянемо способи заміни прямої мови непрямою.

При заміні прямої мови непрямою слова автора стають головним реченням, а пряма мова – підрядним:

Якщо пряма мова виражена розповідним реченням, вона замінюється підрядним з’ясувальним із сполучниками що, ніби:

Запишімо речення для зразку:

 На Всесвітньому форумі мовознавців була висловлена думка, що культура мовлення актуальна в усіх сферах людського спілкування.

Якщо пряма мова є питальним реченням, вона замінюється підрядним з’ясувальним зі сполучними словами чого, чому, навіщо, чи, як; знак питання в кінці не ставиться:

Деякі люди не розуміють, чому в мережі Інтернет потрібно підкорюватися загальним правилам спілкування.

Якщо пряма мова є спонукальним реченням, вона замінюється підрядним з’ясувальним із сполучником щоб:

Психологи радять, щоб ви були першими, коли треба слухати, й останніми, коли треба говорити.

Вигуки, частки, вставні слова, звертання або опускаються, або перетворюються на члени речення.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Робота в групах. (слайд 12)

Завдання для групи 1. Відновити текст (слайд 13)

Пряма мова на письмі береться в лапки і починається з великоїлітери. Якщо перед прямою мовою стоять слова автора, то після них ставитьсядвокрапка, а після прямої мови – крапка, знак оклику або знак питання.

Лапки ставляться перед крапкою, але після знака питання чи знака оклику.

Завдання для групи 2 (слайд 14)

Якщо пряма мова стоїть перед словами автора, то після неї ставиться_____ або______ чи________, а після них - _____. Лапки закриваються перед____, але після_____чи______.  Слова автора пишуться з малої літери.

Завдання для групи 3. (слайд 15)

При заміні прямої мови на непряму слова автора стають головним реченням, а пряма мова – підрядним. Якщо пряма мова виражена розповідним реченням, вона замінюється підрядним з’ясувальним  реченням із сполучниками що, ніби. Вигуки, частки, вставні слова, звертання або опускаються, або перетворюються на члени речення.

Представлення результатів.

Слово вчителя. А зараз давайте ознайомимся з правилами спілкування в Інтернет-мережі. Я хочу, щоб вони стали настільною книгою для вас при спілкування в соціальних мережах.

Незважаючи на те, що вас не бачать і не знають, не забувайте, що ви спілкуєтеся з реальними людьми, вони не гірші за вас і не кращі, вони такі самі, як і ви, тому ставтеся до них так, як хотіли б, щоб ставилися до вас.
Бережіть свій   час. Обмежуйтеся тим колом питань, які для вас важливі зараз.
Не використовуйте ненормативну лексику і не вважайте себе за найрозумнішого.
Закони реального світу поширюються і на мережу, тому логічно порівнювати свою поведінку в Інтернеті зі своєю щоденною поведінкою.
Слідкуйте за грамотністю. Ваші повідомлення повинні відповідати чинним нормам сучасної української літературної мови.
Висловлюйтесь чітко, бо під час спілкування в мережі дуже легко неправильно зрозуміти слова опонента і неправильно зреагувати.

      Пунктуаційний практикум. Робота біля дошки. Вправа 1.

«Роби добро, -казала мати,- і чисту совість не віддай на шмати».

Наполеон говорив: «Хто не вміє спілкуватися, кар’єри не зробить».

«Для кожної людини зорова інформація є одним із основних джерел пізнавання навколишнього світу»,- вважають науковці.

 Лінгвістична задача. Вправа 2. (слайд 16, 17,18) Замінити непряму мову на пряму і навпаки.

Учора мені поставили питання: «Що для тебе є щастя?»

Чужа душа – то, кажуть, темний ліс.

Світлана Йовенко писала, що понад усе цінує діалог: рух думки й вуст двобій, розмову двох.

Тестові завдання. Вправа 3.

Пряму мову в реченні Іван сказав: «Як і будь-якій людині, мені важливо знати, що про мене думають інші, як сприймають мої ідеї» правильно передано непрямою мовою в рядку

А. Іван сказав, що, як і будь-якійлюдині, меніважливо знати, що про мене думаютьінші, як вони сприймаютьмоїідеї.

Б. Іван сказав, що, як і будь-якійлюдині, йомуважливо знати, що про ньогодумаютьінші, як сприймаютьйогоідеї.

В. Іван сказав, що, як і будь-якійлюдині, для ньоговажливо знати, що про мене думаютьінші, як сприймаютьйогоідеї.

Г. Іван сказав, що будь-якійлюдиніважливо знати, що про неїдумаютьінші, як сприймаютьїїідеї.

Д. Іван сказав, що, йому як і будь-якійлюдині, важливо знати, що про неїдумаютьінші, як вони сприймаютьїїідеї.

Розділові знаки для передачічужоїмови правильно вжито в реченні:

А. «Добрийвечір вам»: заспівавпозаду тоненький дівочий голос.

Б. «Ні, — сказав сам собіВасилько — щуки я не піймаю, бо вона прудка».

В. «Життяменівсміхалося, — говорив Франко, — а дітибулипромінням».

Г. «Коли я сита, то така я добра», ковтнувши жертву, просичала Кобра.

Д. Мама сказала: як же ж менісумно, хочу побачитирідненьку сестру.

НЕПРАВИЛЬНО оформлено прямумову в рядку

А. Українськийписьменник В. Винниченко якось сказав: “Як нудно сіро проходить життя людей неталановитих, так нудно й нецікавоживуть без любовінавітьталановиті”.

Б. “Суспільність, – говорив М. Грушевський, – щомаєвіру в себе, муситьмати й відвагуглянути на правду свогоминулого, щобзачерпнути в ній не зневіру, а силу”.

В. Мати Тереза знала силу посмішки, тожусім, хтозневірився, радила: “Отримавшивіджиттячергового удару, скажітьсобі: “Усе могло бути набагатогірше” і посміхніться”.

Г. “Слово – найтоншедоторкання до серця, – бувпереконаний В. Сухомлинський, – вономоже стати і запашною квіткою, і живою водою і розжаренимзалізом”.

Д. “Митець не можевідвернутисявідсвоєїсучасності, – говорив Альбер Камю і даліпояснював: “Якбивінвідвернувсявіднеї, то промовляв би в порожнечу”.

 

Вправа на редагування.

А зараз давайте повернемося до повідомлення, що я отримала. Думаю, що тепер ви зможете відредагувати його. Звірте свій варіант із поданим на слайді. (слайд 19)

V. Запишіть, будь ласка, домашнє завдання. (слайд 20)

Оцінювання.

VІ. Рефлексія.

Слово вчителя. А зараз пропоную вам для підведення підсумків усім піднятися та стати в коло. У мене в руках чарівний клубок. Усі ви потримаєте його в своїх руках. Прошу висловитися пронаш урок, починаючи фразу словами: «Мені сподобалось…» «Мене вразило…» «Я навчився…»

 (слайд 21)

VІІ. Підведення підсумків. Що нагадує вам утворений візерунок? Так ми всі поєднані павутиною. Тож не забуваймо, що спілкуватися у ній ми повинні грамотно.

 

 

Тут також можна переглянути презентацію.

 

Категорія: Розробки уроків | Додав: Ростислав | Теги: мультимедіа, 11, клас, пряма мова, граматика, непряма мова, письмо, Українська, презентація
Переглядів: 2844 | Завантажень: 347 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Вхід на сайт
Пошук
Copyright MyCorp © 2024