Виховний захід.
З чистого джерела народної мудрості
Автор: Хворостинко Тетяна Вадимівна, вчитель початкових класів Добренського НВК (загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад) Красноградської районної державної адміністрації Харківської області
Мета. Ознайомити учнів з видами усної народної творчості, збагатити словниковий запас, удосконалювати навички виразного читання,розвивати зв’язне логічне мислення та мовлення,виховувати любов до рідної мови, прагнення пізнавати нове і цікаве,вивчати звичаї і традиції українського народу.
Обладнання. Українські рушники, ілюстрації до українських народних казок, картки з прислів’ями, фонограми українських народних дитячих пісень, квіти, виставка дитячої літератури на тему: «Українська народна творчість».
Хід уроку
І.Організація класу
У нас сьогодні ніби свято,
Вже зима вклонилася нам радо,
Ану ж на мене подивіться
І веселенько посміхніться.
ІІ. Звучить фонограма пісні про Україну
Учні Люблю тебе, мій рідний краю,
Люблю, як матінку свою,
І вірним серцем я вбираю
Красу невимовну твою.
Люблю поля,ліси і гори,
Твої озера голубі.
А синє небо,наче море,
Так до лиця іде тобі.
Ти у піснях,у вишиванках.
В барвистих квітках навесні,-
Вмиваєш росами щоранку
Свої простори осяйні.
Люблю тебе за щиру мову,
Що,наче пісня соловʼя.
Люблю тебе за тишу світанкову,
Тебе,Вкраїнонько моя.(О.Коліщук)
ІІІ. Розповідь учителя
Україна… В одному тільки цьому слові бринить ціла музика. Україна – країна квітів і краси. Україна – це тихі води і ясні зорі,зелені сади,білі хати,лани золотої пшениці. Україна – це розкішний вінок із рути і барвінку. Та найбагатший скарб нашої землі – це її люди,український щедрий народ.У наших предків є чудові традиції,звичаї.Наш народ мудрий,співочий,творчий. Віддаючи шану минулому,беручи все найкраще у сьогодення,ми відроджуємо все найдорожче,що є у нашого народу: його пісні,мову,культуру. Сьогодні ми ознайомимося з видами усної народної творчості. А девізом уроку будуть слова:
(Учні читають слова з дошки) …У золотому джерелі
Не вода холодна,
А краплини чарівні,
В них мудрість народна.
ІV. Завдання
Учитель Наше завдання : до кінця уроку ми повинні закінчити вислів:
ВИДИ УСНОЇ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ - ЦЕ
↓↓↓↓↓ ↓ ↓
(колискові пісні,заклички,забавлянки,мирилки,казки,загадки,прислівʼя)
V. Зустріч з Івасиком
Стукіт у двері. Вчитель відкриває їх ,до класу заходить хлопчик і голосно плаче
Учитель - Хто ти такий,хлопчику? Ти часом не заблукав?
Чому ти плачеш?
Івасик - Я – Івасик. Баба Яга викрала мою сестричку Оленку. Під деревом залишила ось цю скриньку.Я її відкрив,а там так багато папірців,що аж голова крутиться. Всі вони списані,а що написано я не можу прочитати,бо не вмію. Казала ж Оленка ,щоб я вчився читати,а я все не хотів. От і потрапив у халепу.Допоможіть ,будь ласка! Я вам обіцяю,що навчуся читати.
Учитель Діти,допоможемо Івасику?
Діти Звичайно. Давай нам папірці .Ми швидко прочитаємо лист.
1 учень Не хвилюйся,Івасику,ми тебе у біді не залишимо. (Читає)
Лист
Івасику, мене зачарувала Баба Яга. Якщо ти виконаєш завдання чарівної квітки,то чари Яги згинуть , ти врятуєш мене. Квітка знаходиться в учнів 2класу. Біжи швиденько і знайди цих діточок. Я знаю, вони тобі допоможуть.
З надією Оленка.
2 учень А на цьому папірці завдання. Та як їх багато!
Учитель Діти,часу не гаємо,Оленці допомагаємо! Шукаємо квітку.
Діти шукають квітку в класі. Знаходять її серед квітів на підвіконні.
Учитель бере квітку і показує дітям. На зворотній стороні пелюсток записані завдання.(малюнок квітки)
Учитель Ну й хитрюща Яга.Що ж,діти,часу не гаємо і роботу починаємо!
Один з учнів виймає першу пелюстку і читає завдання.
І пелюстка
Учень Перше завдання: прочитати вірші і дібрати їм спільну назву, виразно зачитати. На роботу дається 5хвилин. Під час захисту своїх відповідей повинні відповісти на запитання:
- Яка загальна назва віршів?
- Чому ви так вирішили?
- Знайти у віршах лагідні,добрі,теплі слова.
- Для кого призначені ці вірші?
- При яких обставинах їх читають?
Запитання знаходяться на дошці
Робота у групах . Діти діляться на групи. Отримують на картках вірші.
І група – колискові , ІІ група - заклички, ІІІ група – мирилки.
Діти працюють під звуки мелодії колискової пісні.
Виступи команд/Відповіді свої відстоюють.
Учитель - Яку назву дали віршам? Чому?
Івасик - Я теж знаю вірш. Ось послухайте.
Ковальок, ковальок,
Підкуй мені чобіток.
А я тобі,ковальок.
Дам за теє п’ятачок .
Я не хочу кувать,
В мене ручки болять.
Учень - І я знаю вірш. Послухайте.
Пішов коток на торжок.
Купив коток пиріжок.
Пішов коток на вуличку,
Купив коток булочку.
Чи самому їсти,
Чи Катрусі нести?
Я і сам кусну, і Катрусі віднесу.
Учитель - Кому читають ці вірші?
- При яких обставинах?
- Яку б назву ви дали цим віршам?
Діти - Забавлянки
Так учні виймають пелюстку за пелюсткою, дізнаються про завдання,виконують їх і поступово заповнюють схему на дошці «Види усної народної творчості».
ІІ пелюстка . Завдання
1.Прочитати українську народну казку «Як лисиця вовкові масло показала».
2.Пояснити значенняслів:надибав,хлебче,кепкують,мусиш,барило,мерщій.
3.Відповісти на запитання:
-Яким показано лиса у казці?
- Яким ви уявили вовка?
- Які казки про лиса і вовка ви знаєте?
4. Ознайомлення з виставкою дитячої літератури на тему: Українські народні казки»
ІІІ пелюстка . « Загадкова»
Завдання: відповісти на запитання «Що це?» «Хто це»
- Як називають вірші ,які містять запитання та слова – підказки?
- Ходить він поміж дубами,клацає зубами,має злющі очі,виє серед ночі.
- Носить сотні голочок,діти,хто це?
- Буркотливий,вайлуватий в лісі ходить звір патлатий. Одягнувши кожушину,мед шукає і малину.
- Сірий,довгоногий,по болоті гуляє,ягідки збирає.
-
ІV пелюстка. Завдання
1. Відгадати загадку. *Це короткі влучні вислови повчального характеру.Це ніби правила життя: одне схвалюють,інше засуджують. Їх складав народ протягом багатьох століть. Що це? (Прислівʼя)
2. Зі слів скласти прислів’я та пояснити їх зміст.
Вчитель роздає конверти зі словами.
( І група – Розуму за гроші не купиш. ІІ група - Без труда нема плода.
ІІІ група – Мудрим ніхто не вродився,а навчився.)
Vпелюстка. Завдання
- Відгадати загадку. У жнива гірка,а в морози солодка. У лісі на прилісі
красується в намисті. (Калина)
- Заспівати українську народну дитячу пісню про калину.
Діти виконують пісню « Ой є в лісі калина»
3.Гра «Вгадай мелодію»
Звучить фонограма дитячих українських народних пісень. Діти називають назву пісні.
Стукіт у двері. Учитель відкриває їх і до класу заходить дівчина.
Учень Хто ти, дівчинко-красуне?
Оленка Я – Оленка. Спасибі вам за те,що врятували мене. Ви дружні,вмієте читати і співати. Я бачу у вашому класі багато квітів,отже у вас добрі сердечка. Явам дарую ось цю квітку. Вона називається барвінок. Квіточка ця є символом життя. Живіть довго і щасливо, не забувайте мову наших предків
Мово,наша мово - мова кольорова.
В ній гроза травнева й тиша вечорова.
Мово,наша мово – літ минулих повість.
Вічно юна мудрість, сива наша совість.
Як вогонь у серці,я несу в майбутнє
Невгасиму мову, слово незабутнє.
Учитель - Давайте поглянемо на нашу схему.
-Які види усної народної творчості ми відшукали?
Учні читають утворений запис на дошці
Учитель Скільки б не співали,а кінчати час.
Кращі побажання ви прийміть від нас,
Щоб у вас і у нас все було гаразд!
Щоб ви і ми щасливі були!
|