Урок з літературного читання. 3 клас.
Читаємо і порівнюємо твори про картини природи. Пейзаж.
П. Тичина «Пастелі» (уривок) В. Сосюра «Спокоєм повиті»
Автор: Чернягова Анна Анатоліївна, вчитель початкових класів Кобзарцівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Миколаївської області
Мета:
- ознайомити учнів з творчістю П.Тичини та В.Сосюри;
- розкрити красу і своєрідність поезії П.Тичини та В.Сосюри;
- навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини,
- розвивати спостережливість,творчу уяву;
- виховувати любов до поезії.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ви, будь ласка, усміхніться,
Усміхніться, не баріться,
Бо нема нічого краще,
Ніж усміхнене лице…
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
- Робота над скоромовкою
Гучний голос глухар має,
Голосисто він співає.
Голосний свій спів не слуха ,
Бо глухий – не миє вуха!
- Робота над чистомовкою
Ок-ок-ок – тихо падає сніжок.
Л о- ло - ло – все подвір'я замело.
Ам-ам-ам – їсти нічого пташкам.
Мо – мо – мо – ми їм крихіток дамо.
Ки – ки –ки – будуть раді всі пташки
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву(с.100)
Як він називається?
- На вашу думку ,що ми будемо читати в цьому розділі ?
- Що таке поезія?
- Сьогодні на уроці познайомимося з віршами П.Тичини та В.Сосюри
ІV . СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Опрацювання статті «Світ поезії»
- Виразне читання статті вчителем.
- Які почуття викликав у вас прослуханий текст?
- Повторне читання тексту учнями « ланцюжком» за абзацами
- Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
- Хто найтонше відчуває красу, яка нас оточує?
- Як поети зображують життя?
- Які твори називаються лірикою?
- Кого називають ліричним героєм?
- Що належить до пейзажної лірики? Що таке пейзаж?
- Чим змальовують природу поети?
- Чим змальовують природу художники?
- Зверніть увагу на ілюстрацію
- Бесіда за картиною Іллі Остроухова «Золота осінь» (с. 100)
- Біографічна довідка
Розповідь вчителя про життєвий і творчий шлях Павла Тичини
- Опрацювання вірша П. Тичини «Пастелі»
- Виразне читання вірша вчителем повністю
- Про яку частину дня розповідається у вірші?
- Словникова робота.
- Прочитайте пояснення значень слів пастелі і флейта(с.101)
Пастель – картина,виконана м'якими кольоровими олівцями без оправи.
Флейта – духовий музичний інструмент у вигляді дерев'яної трубки.
Цікаво знати! Флейта є одним з найдавніших музичних інструментів. Прабатьком флейти можна назвати звичайний свисток,що з'явився ще в древніх народів. Перша знайдена флейта мала чотири отвори і була виготовлена з кістки неандертальцем.(Звучання флейти)
- Який настрій навіває ця мелодія?
- Гра «Рибки» самостійне мовчазне читання вірша учнями
- Який пейзаж змалював поет?
- Чи погоджуєтеся ви з думкою,що від створеної у вірші картини віє спокоєм?
- Як поет розповів про настання вечора?
- Визначте ,голосно чи тихо,швидко чи повільно читати вірш «Пастелі»?
- Конкурс на краще виразне читання вірша
- Опрацювання картини Архипа Куїнджі «Червоний захід на Дніпрі»
- Розгляньте картину «Червоний захід на Дніпрі»
- Що зобразив художник на картині?
- Що він намалював у центрі картини? Вдалині?
- Який настрій вони створюють?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Тут трава росте висока ,
Тут стежинонька вузька.
Вище руки, вище ноги —
Не проста у нас дорога.
А тепер ідемо боком —
Із підскоком, із підскоком.
Походили на носочках,
А тоді на п'ятах.
Випростали добре спини
І звели лопатки.
- Опрацювання вірша В.Сосюри «Спокоєм повиті…» (с.102-103)
- Біографічна довідка
- Робота в парах (Учні в парах читають одне одному вірш)
- Чи сподобався вам вірш? До якого жанру він належить?
- Виразне читання вірша учнями
- Назвіть слова, за допомогою яких поет олюднює вечір,ниви,вітер,воду і місяць
Вечір засвітив місяць загляда
Ниви сплять вода спить вітер шепоче
- Це прийом уособлення.
- Доведіть,що описана в поезії картина сповнена спокоєм,тишею.
- Які почуття володіли автором вірша?
- Робота в групі
- Порівняйте прочитані вірші про вечір Павла Тичини та Володимира Сосюри.
- Простежте, якими словами його описують різні автори. Доповніть подані речення.
За Павлом Тичиною За Володимиром Сосюрою
….. підійшов вечір, Вечір … …,
…. зорі Місяць … у …
- Опрацювання тексту « Вечоріло» за Михайлом Коцюбинським( с.103)
Виразне читання тексту вчителем
Звучить лірична музика
- Які картини ви уявляли, слухаючи текст?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
Сьогодні на уроці я вчився….
Я дізналася (вся)…
Найбільше мене вразило…
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірші та намалювати ілюстрацію до одного з них.
|