Розробка уроку зарубіжної літератури у 8 класі.
Мольєр - майстер класицистичної комедії: Художнє новаторство Мольєра у драматургії; вплив його відкриттів на світове театральне мистецтво. Історія створення комедії «Міщанин – шляхтич».
Автор: Бондаренко Світлана Дмитрівна, вчитель зарубіжної літератури Садової загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Миколаївської області
Мольєр, твої найкращі твори, -
Навіки дивні чари їх,
Пройшовши крізь віки й простори,
В серцях відіб’ються людських.
Ніколя Буало.
Мета: подати відомості учням про життя і творчість Мольєра визначити особливості класицизму на прикладі комедії «Міщанин–шляхтич», проаналізувати композицію й образну систему творів, з’ясувати актуальність проблематики для сьогодення; донести до учнів історію створення комедії; розвивати навички дослідницької діяльності, визначати тематику і проблематику твору; виховувати любов до театру, розуміння справжніх загальнолюдських цінностей, переваги шляхетності духу над шляхетністю походження.
Обладнання: портрет Мольєра, твори письменника.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- На яке століття припадає розквіт класицизму у Франції? З якими суспільними явищами він пов’язаний?
- Що характерно для ідейного змісту трагедії класицизму?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Розповідь учителя.
Класицизм був провідним напрямком в архітектурі, образотворчому мистецтві і в літературі.
Точністьі ясність мови та образів, правдоподібність і повчальність літературних творів класицисти вважали найбільшою гідністю.
«Жан Батіст Мольєр –творець національної французької комедії,який яскравим метеоритом увірвався в театральне життя не лише своєї країни ,а й усього світу,і засяяв зіркою першої величини-засяяв,щоб уже ніколи не згаснути…»
ІV. Робота над темою.
1. Розповідь заздалегідь підготовленого учня про Мольєра.
Запитання для учнів.
- Що найбільше запам’яталося із життя Мольєра?
- Розкажіть про діяльність Мольєра-драматургія, актора, режисера?
- Назвіть основні теми його комедії?
2. Слово вчителя. «Новаторство Мольєра».
Французький комедіограф зробив ряд важливих відкриттів, що стали новим кроком у розвитку жанру. Мольєр прагнув наблизити комедію до сучасності, але водночас у конкретному він умів бачити типове, характерне. Його образи взяті із самого життя, вони правдиві і достовірні. Драматург вважав, що театр має відображати дійсність, вади людей, тобто не тільки розважати, а ще й виховувати. Мольєр поєднав комедію характерів із комедією ситуацій. Він використовував у своїх п’єсах не тільки словесні засоби, а ще й співи, музику, танці, що зумовило появу опери і балету. Письменник умів майстерно з’єднати комічне і трагічне, що надавало його персонажам особливої привабливості і виразності. Він орієнтувався не стільки на смаки вищих верств, стільки на думку простих людей. Комедії Мольєра прийняті народним рухом. Творчість французького комедіографа відзначається всеосяжністю зображення реальності. У його п’єсах різнобічно висвітлюється життя усіх представників суспільних прошарків- і аристократії, і буржуя, і слуг. Мольєр підкреслював, що комедіограф мусить «уміти входити і в королівський палац, і в кав’ярню». Усе це було новим для класицизму.
3. Висвітлені на дошці художні відкриття Мольєра (коментар вчителя)
- Правдиве зображення характерів.
- Дійові особи п’єс-не міфічні та історичні герої,а звичайні люди.
- Використання у п’єсах музики,співів,танців,що сприяло появі нових жанрів-опери та балету.
- Використання досягнень народного мистецтва,що значно пожвавило комедію.
- Створення двох типів комедії:комедій положень(«Смішні манірниці»; «Витівки Скапена»), і комедії характерів («Тартюф; «Дон Жуан», «Мізантроп»), нерідко їх поєднання («Міщанин–шляхтич»).
- Порушення деяких правил класицизму заради більшої життєвості п’єси.
- Поєднання комічного і трагічного конфліктів.
4. Повідомлення учня про історію створення п’єси «Міщанин–шляхтич».
М. Булгаков в книзі «Життя пана де Мольєра» так пише про виникнення задуму комедії.
«1670 року Мольєр, що здобував усе більше слави й сили при дворі, отримав наказ написати смішну комедію з музикою для шамборних свят, але з необхідною умовою, щоб у п’єсі були виведені турки. Справа в тім, що восени минулого року король прийшов у Версалі турецьке посольство, на чолі якого був Солиман-Ага. Поведінка турецької делегації не сподобалось королю, і придворнім… рік висміювали турків, як хто міг. Саме тому композитору і драматургові було наказано неодмінно ввести в п’єсу блазенську турецьку сцену… Мольєр, Люллі усамітнившись в Отейлє і розробивши план п’єси… Мольєр працював з важким почуттям. Він починав розуміти, що головним у виставі визнаватимуть музичну й балетну частину, а його драматургічну відсутність на другий план.Він почав остерігатися сили й впливи Люллі…Таким чином,і був написаний «Міщанин-шляхтич»
14 жовтня 1670 року в Шамборі комедія була розіграна перед королем. Після спектаклю,на жах Мольєра;король не сказав жодного слова з приводу п’єси.
Минуло 5 днів,перш ніж відбулася друга вистава. Протягом цих днів Мольєр сидів, замкнувшись. Слуги приносили йому погані новини:королівський двір не приймав нову комедію.
Нарешті 16 жовтня відбулася друга вистава. На ній знову був присутній король,який позитивно відгукнувся про п’єсу.
23 листопада відбулася прем’єра спектаклю в Парижі. Непідкупні парижани відразу оцінили комедію. Їх щире захоплення примусило Мольєра знову забути про муки 5 днів,коли його мучили злі язики придворних.
І ось уже 300 років не сходить зі світової сцени.
V. Підсумок уроку
1. Заповнити таблицю,пригадавши правила класицизму.
Традиції класицизму
|
Новаторство драматурга
|
Єдність місця (будинок Журдена).
Єдність часу (дія обмежується однією добою).
Протиставлення негативних і позитивних персонажів.
Викриваються соціальні та людські вади.
|
Порушено правила трьох єдностей (не витримано єдність дії: крім сюжетної лінії закоханого пана Журдена, в комедії розгортається ще три лінії Люсіль і Клеонта, Доранта і Дорімени, Ніколь і Ков’єля).
Негативний герой (пан Журден) наділений позитивними рисами.
Порушені жанрові межі.
|
2. Бесіда.
- Що стало причиною створення п’єси “Міщанин-шляхтич»?
- Назвіть жанр вище вказаного твору?
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал конспекту,прочитати комедію «Міщанин-шляхтич»,повторити види комічного,які вивчалися раніше(гумор,сатира,іронія,сарказм).
|