Конкурс "Педагог-новатор 2019"
Конкурсний матеріал № 69
Номінація: "Зорепад педагогічної майстерності"
Назва матеріалу:
Розробка уроку + презентація + відео. 10 клас, українська література.
Ми пропонуємо унікальний, на нашу думку, підхід до вивчення новели В.Винниченка «Момент» за допомогою компаративного аналізу повісті О.Жовни « ЇЇ тіло пахло зимовими яблуками» через систему створення проблемних ситуацій. Діти 16-17 років прагнуть знайти своє місце в дорослому світі. Вони на порозі дорослого життя, суспільні процеси якого сприяють тому, щоб кожен міг самовизначитися.
Для того, щоб учень сприймав знання, які у подальшому потрібні йому, необхідна проблема, узята з реального життя, що знайома й значуща для дитини, для розв’язання якої їй доведеться застосувати вже отримані знання й уміння, а також і нові, які належить здобути.
Жіноче серце – океан і маленька краплинка роси, рай і пекло водночас. Стосунки між чоловіком і жінкою – це два світи, які вбирають у себе переживання, емоції, відчуття, настрої.
На основі двох творів різних епох: новели В.Винниченка «Момент» та повісті О.Жовни «Її тіло пахло зимовими яблуками» застосований компаративний аналіз, який дає змогу встановити зв'язок нового матеріалу з раніше вивченим; активному залученню прийомів синтезу, аналізу, порівняння, узагальнення.
Тема «У пошуках щастя» (компаративний аналіз повісті О. Жовни «Її тіло пахло зимовими яблуками» та новели В. Винниченка «Момент»).
Мета: формування літературної компетентності (учень уміє визначати проблематику та ідейно-філософський підтекст творів; аналізує образи, наводячи приклади з тексту);
повторити відомості про життєвий і творчий шлях письменників: В.Винниченка та О. Жовни;
узагальнити знання про творчий здобуток В. Винниченка; допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст повісті «Її тіло пахло зимовими яблуками», порівняти з новелою В. Винниченка «Момент»;
виявити особливості розкриття в них проблеми пошуку щастя; розвивати навички компаративного аналізу художнього тексту, вдосконалювати вміння учнів сприймати й осмислювати художній твір, порівнювати, виявляти спільне і відмінне, висловлювати власну думку з приводу прочитаного;
сприяти усвідомленню цінності кохання в житті, щирості людських стосунків, вихованню почуття відповідальності, вміння цінувати кожну мить життя.
Форма проведення: урок компаративного аналізу.
Методи і прийоми: вступне слово вчителя, прийом «Асоціативні формули», «Знаю – хочу дізнатися – дізнався», технологія QR-коду; бесіда, словникова робота, текстоцентрична технологія, рефлексія.
|