Конкурс "Педагог-новатор 2024"
Конкурсний матеріал №441
Номінація: "Зорепад педагогічної майстерності"
Назва матеріалу:
Людина починається з добра (за твором В.О.Сухомлинського «Добре слово»). 2 клас, Українська мова (читання)
Робити добро легко, адже для цього не потрібно витрачати купу грошей або багато сил. Проте в сучасному світі людство чомусь все більше черствіє серцем і стаємо байдужими до чужих проблем. Багато хто розчарувався в необхідності творити добро, адже з реальних життєвих ситуацій ми можемо побачити, що воно, на жаль, не завжди повертається до тебе тим самим. Так чому ж все-таки треба робити добрі справи? В першу чергу – для себе. Хіба не буде приємно, коли людина, якій ви допоможете, скаже «дякую». Робити добро - це не заради подяки, а просто для того, щоб безкорисливо допомогти людині, і самим від цього стане краще. Чим більше в нашому світі добра, тим менше буде зла.
Творити добро – це моральна потреба будь-якої людини. Тому не можна боятися подати комусь руку допомоги.
Для цього не обов’язково здійснювати героїчні вчинки, воно проявляється в буденних речах. Наприклад, допомогти бабусі, піднести сумку перехожому, нагодувати бездомну тварину. І той, хто навчиться робити добро за покликом своєї душі, не чекаючи щось натомість, стане щасливою, благородною людиною. Потрібно намагатись бути більш гуманними до тих, хто поряд, і тоді оточуючі також стануть добрішими. Так і вийде кругообіг добра на світі.
Життєві потреби творити добро у людському суспільстві доводяться на інтегрованому уроці з української мови у 2 класі.
Тема уроку : Людина починається з добра (за твором В.О. Сухомлинського «Добре слово»).
Виховна мета уроку - допомогти дітям усвідомити значення добра як життєвого вибору в духовному становленні особистості; створити ситуацію, за якою учень може виявити доброту і відчути від цього задоволення.
Епіграф до уроку:
Врятує світ краса –
Завжди так
говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта.
Бо однієї вже краси занадто мало
Бо стільки всюди зла – людина вже не та.
Тож люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
На уроці учні з’ясовують поняття «доброти», її компоненти. Досліджують, що доброта починається від народження людини і «живе» у кожному серці . Майбутнє закладається в дитинстві, а допомагають в цьому книги. До гарних книг, що навчають жити, належать книги В. О. Сухомлинського.
Учні об’єднані в групи. «Довідкове бюро» підготували повідомлення про творчість В. О. Сухомлинського. Група“ Театральна” в образах рослин висвітлює головні людські риси. За технологією «Ромашка Блума» будується робота над змістом твору Сухомлинського «Добре слово». На уроці застосовані такі форми роботи : конкурс на краще продовження оповідання, гра “Комплімент”, гра «З’єднай прислів’я», творча робота в групах за допомогою «Кубика Блума», гра ,,Гарячий стілець’’, складання «Дерева життя».
В підсумку діти передають свої «сердечка доброти» людям. Бо треба тримати свою душу завжди відкритою для добра, щастя, любові, і тоді тільки можна відчути, яке прекрасне життя.
Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна паличка. Достатньо сказати добре слово, або зробити добре діло. Рефлексія уроку : «Творити добро, і воно повернеться до нас».
|