Голокост 1941-1945 років. Урок-дослідження.
(2 години за рахунок об'єднання уроку історії України та всесвітньої історії 11 клас)
Автор: Стасюк Лілія Леонідівна, вчитель історії та правознавства Садової загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Снігурівської районної ради Миколаївської області
Мета уроку: визначити суть нацистського «нового порядку», встановленого нацистами проти народів Європи; ознайомити з темою Голокосту, як однією із прикладів нелюдяності нацистів; дати оцінку явищу Голокосту та його наслідкам; розвивати учнів уміння і навички самостійної роботи через дослідницький пошук; підвищувати інформаційну грамотність; виховувати почуття толерантності, національної терпимості.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
- визначити і пояснити суть нацистського «нового порядку» за його основними ознаками;
- осмислити і оцінити явища Голокосту в Україні та його наслідки;
- висловити своє ставлення до нелюдської політики нацистів по відношенню до окремих народів;
- висловити повагу та почуття толерантності і національної терпимості.
Тип уроку: урок формування нових знань.
Обладнання: політична карта світу, підручники «Всесвітня історія» та «Історія України» (11 клас), матеріали навчально-методичного семінару для вчителів, «Навчання толерантності на прикладі історії Голокосту», навчально-методичного семінару з історії Голокосту для вчителів середніх навчальних закладів України, книга пам'яті України Миколаївської області том 15, мультимедійне обладнання, презентація «Голокост», фотодокументи.
Основні поняття : «новий порядок», Голокост, концтабір, остарбайтери, колабораціонізм, гетто.
План теми
- Нацистський «новий порядок» у Європі та Україні.
- Антисемістська політика нацистської Німеччини до європейського населення.
- Голокост та його наслідки для України.
- Наш край в роки нацистської окупації.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Настановчо-мотиваційний етап (5 хв.)
1. Представлення теми та очікуваних результатів уроку.
2. Умотивування навчальної діяльності.
Проблемне завдання уроку:
- в чому суть нацистського нового порядку?
- як нацисти намагалися остаточно вирішити «єврейське питання»?
ІІ. Основний зміст уроку (70 хв.)
- Нацистський «новий порядок» у Європі та Україні.
- Довідка вчителя
Починаючи Другу світову війну, країни фашистського блоку прагнули не лише розгромити противника, а встановити «новий (світовий) порядок», який мав триматися на насильстві, смерті, пограбуванні тощо. Мільйони цивільних людей стали жертвами агресора (близько 50 % загальних втрат за роки війни). Більшість населення знищувалася з ідеологічних, расових, політичних та інших причин. Така політика вкрай знецінила людське життя, поставивши населення окупованих територій перед Дилемою: або загинути, або взятися за зброю.
Німецький генеральний план «Ост», згідно з яким був встановлений окупаційний режим, передбачав:
- знищити на окупованих землях 30 млн. осіб;
- виселити протягом 30 років близько 50 млн. поляків, українців, білорусів, литовців до Західного Сибіру, на Північний Кавказ, до Південної Америки, Африки;
- онімечити решту населення, перетворивши його на дешеву робочу силу для 10 млн. німецьких колоністів;
- знищити СРСР як цілісну суверенну державу;
- вжити заходів щодо ліквідації національної культури, середньої і вищої освіти;
- забезпечити скорочення народжуваності на окупованих землях.
Робота з документами
Із розпорядження рейхскомісара України Еріха Коха 24 жовтня 1942 р.
«Закрити всі школи, інститути, у яких навчаються учні старше 15 років, а всіх учнів і викладачів цих закладів відправити на роботи до Німеччини. Крім 4-класних шкіл не повинно бути жодної школи».
Із секретної німецької інструкції щодо України (листопад 1942 р.)
«1. Наші вороги: комуністи, прихильники Бандери, партизани.
- «Просвіти» обсервувати.
- Відібрати культурно-освітні установи, театри, кіно.
- Церкви не допустити до згоди.
- Не долати сухот, тифу. Закрити лікарні для населення.
- Суди лише німецькі. Кожен німець — суддя.
- Хуліганство карати лише тоді, коли воно шкодить німцям».
Завдання
Користуючись документами, охарактеризуйте суть німецького окупаційного режиму в Україні.
Робота з таблицею
Окупаційний режим в Україні
Назва зони окупації |
Територія |
Центр |
Румунська провінція «Трансністрія» |
Чернівецька та Ізмаїльська області УРСР, а також землі між Бугом і Дністром, які за німецько-румунським договором від 19 серпня 1941 р. передавалися Румунії |
Тирасполь, згодом — Одеса |
Дистрикт «Галичина» (у складі Польського генерал- губернаторства) |
Львівська, Дрогобицька, Станіславська й Тернопільська області УРСР |
Львів |
Рейхскомісаріат «Україна»
|
Більша частина українських земель (окрім прифронтових), Крим, Орловська область Росії, деякі райони Білорусії |
Рівне |
Прифронтові райони, підпорядковані військовому командуванню |
Донбас, Чернігівська, Сумська, Харківська області |
|
Запитання
- Покажіть на карті зони окупації.
- Порівняйте адміністративне розчленування України з планом Розенберга. Які відмінності ви помітили? Чому?
- Робота 3 груп – дослідників (історичні довідки з демонстрацією слайдів)
1-й учень
Окупація країнами-агресорами значних територій в Європі, Азії, Африці супроводжувалась встановленням «нового порядку», основним змістом якого було забезпечення панування загарбників. Цей порядок базувався на нещадному терорі й насильстві.
Окуповані країни Європи та Азії зазнали значних територіальних змін. На карті світу з’явились нові держави: Словаччина (1939 р.), Xорватія (1941 р.), Бірма (1944 р.), Індонезія (1945 р.). Але незалежність цих держав була дискредитована співробітництвом з агресорами.
Такі держави, як Австрія, Чехословаччина, Польща, Югославія, Люксембург, Греція були ліквідовані. У Данії, Норвегії, Бельгії: Голландії, Франції до влади прийшли профашистські (колабораціоністські) уряди.
Колабораціонізм — співробітництво з окупаційною владою урядів, окремих осіб, країн, захоплених фашистською Німеччиною в період Другої світової війни.
2-й учень
Окупаційна політика на території загарбаної Східної Європи та СРСР проводилася згідно з планом «Ост».
Окуповані радянські території були розділені на три частини. Тилові райони німецьких груп армій було передано під управління воєнного командування, а інші підпорядковано «східному міністерству» на чолі з
А. Розенбергом і поділено на два рейхскомісаріати — «Остланд» (Прибалтика і більша частина Білорусії) та «Україна». Західноукраїнські землі були приєднані до польського генерал-губернаторства.
Нацисти прагнули створити на завойованих територіях «життєвий простір для німецької нації». Місцеве населення мало бути перетворене по суті на рабів, інтелігенція ліквідовувалася. На окуповані території планувалося переселити близько 10 млн. німців. Серед місцевого населення передбачалося залишити близько 14 млн. осіб, решта підлягала знищенню. Одна з перших колоній німецьких переселенців була створена в районі Вінниці.
Головними засобами, якими фашисти користувалися в утвердженні свого панування, було нацьковування одних націй на інші та фізичне винищення. Такі народи, як цигани та євреї, підлягали повному знищенню.
3-й учень (слайди)
З окупованих територій до Німеччини вивозилося продовольство і сировина, інші матеріальні цінності. Населення окупованих територій спочатку взагалі не отримувало платні за свою працю, потім окупаційна влада стала наділяти їх мізерними пайками. У жахливих умовах перебували 5,5 млн. радянських військовополонених, 3,5 млн. з них загинуло. За період 1941—1944 рр. з ворожого полону втекло 450 тис. радянських солдатів і офіцерів, хоча значна їх частина була схоплена, а ті, кому пощастило втекти, стали до лав руху Опору різних країн Європи. Жодна армія світу не знала таких масштабів втеч з полону.
Для використання у Німеччині дешевої робочої сили проводилися депортації працездатного населення. Близько 4,9 млн. мешканців окупованих областей СРСР опинилися на чужині в тяжких умовах життя і праці (остарбайтери), з яких 1,4 млн. загинуло в неволі. Усього жертвами окупації стали 10 млн. осіб (3180 тис. осіб в Україні, 1360 тис. осіб у Білорусії). Економіка окупованих країн стала придатком воєнної машини Німеччини.
Важливим елементом у насадженні «нового порядку» були концентраційні табори, до яких відправляли всіх невдоволених і тих, кого нацисти вважали небезпечними для свого режиму. На території Європи налічувалося близько 30 концтаборів. Найбільші з них — Дахау, Бухенвальд, Майданек, Освенцім. Це були справжні фабрики смерті, де загинули мільйони людей з різних країн.
Робота по формуванню понять :
«новий порядок», Голокост, концтабір, остарбайтери, колабораціонізм, гетто.
Повернення до першого проблемного завдання
- В чому полягає суть нацистського «нового порядку»?
- Схарактеризуйте своє ставлення до нацистської ідеології та німецького «нового порядку» в Україні.
(Відповіді учнів).
2.Історична довідка вчителя
Антисемітська політика, яку проводили нацисти після приходу до влади в Німеччині в 1933 р., на початку Другої світової війни набула ще більш жахливого вигляду. Почалося планомірне і систематичне знищення нацистами та їх посібниками єврейського населення Європи. Цей процес отримав назву «Голокост» (у перекладі з давньогрецької «усеспалення»). За роки Голокосту загинуло 6 млн. євреїв (в Україні — 1,4 млн). Це складало близько 63 % європейського і 36 % світового єврейства. Не існує єдиної точки зору періодизації Голокосту. Одні дослідники вказують, що період тематичного масового знищення тривав протягом 1933—1945, інші — 1941—1945 рр.
- Робота 4 і 5 груп дослідників з демонстрацією слайдів за планом:
- Етимологія терміну «Голокост».
- Характерні риси Голокосту.
- Періодизація Голокосту.
- Жертви Голокосту.
4 група
З нападом на СРСР нацисти приступили до «остаточного вирішення єврейського питання». Спочатку повному винищенню підлягали євреї, що проживали на території СРСР, а згодом і всієї Європи (близько 11,5 млн осіб).
За наступаючою німецькою армією рухалися спеціальностворені чотири айнзацгрупи (дві з них, «С» і «Б», діяли в Україні), які мали знищувати «ворожі елементи», особливо євреїв. Уже перші місяці війни позначилися масовими знищеннями євреїв у Литві, Білорусії, Україні. Символом цього процесу стала трагедія у Бабиному Яру (29—30 вересня 1941 р.). Але методи масових вбивств, які використовували айнзацгрупи, нацистами були визнані неефективними для «остаточного вирішення єврейського питання». Айнзацгрупами було знищено близько 750 тис. євреїв. У січні 1942 р. нацистське керівництво прийняло рішення про створення на території Польщі шести таборів смерті, обладнаних газовими камерами і крематоріями (Треблінка, Собібур, Майданек, Освенцім та ін.).
У таборах смерті не було бараків для ув’язнених, які існували в концентраційних таборах. Ув’язнених, які прибували на залізничні станції, під приводом приведення себе в порядок направляли в душові. Потім у душові подавався отруйний газ «Циклон В» — і через 5 хвилин 2 тис. осіб ставали мертвими. Найбільш відпрацьована технологія знищення була в таборі Освенцім, де за добу знищувалося 12 тис. осіб. У таких таборах за роки їх існування загинуло 2,5 млн євреїв.
Створення таборів смерті супроводжувалося масовим знищенням населення гетто. На території СРСР протягом 1941 —1942 рр. було ліквідовано майже всі гетто, а їх населення відправлено до таборів смерті або знищено на місці.
Така політика нацистів не могла не викликати опір з боку єврейського населення. Він був як пасивним (духовний опір, утеча тощо), так і збройним. Перше збройне повстання сталося у Вільнюському гетто. Згодом повстання відбулося у гетто Мінська, Каунаса, Тудіно, Мізачіва, Кременця, Луцька, Бродів, Львова тощо. Найбільше повстання відбулося у Варшавському гетто (квітень - червень 1943 р.). Лише через три місяці нерівної боротьби воно було придушене, у результаті чого загинуло і було відправлено до таборів смерті 76 тис. осіб.
Близько 25 тис. євреїв брало участь у партизанському русі на території СРСР, 5 тис. — Франції, 3 тис. — Югославії, 2 тис. — Греції та ін.
5 група
Голокост на території Миколаївщини (робота з документами І розділу книги пам'яті України Миколаївської області том 15).
На початку війни німецькі війська швидко окупували більшість територій України, в тому числі і Миколаївщину. Внутрішнє облаштування окупованих територій регламентувалося генеральним планом «Ост», де були викладені основні засади і напрями «східної політики» Гітлера. Відповідно до нього передбачалося знищити або переселити на територію Третього рейху 31 млн мешканців західної частини СРСР і Польщі, серед них - 65% українців, 75% білорусів, 80-85% поляків. На «очищених» землях планувалося поселити німецьке населення. Міграційно-демографічна політика передбачала заходи від примусових трудових міграцій до планів з «остаточного вирішення єврейського питання».
Для ізоляції, знищення чи майбутнього використання цивільного населення окупованих територій нацисти створили розгалужену систему таперів, які за своїм призначенням та підпорядкуванням умовно поділялися на:
виправно-трудові табори і табори примусової праці для євреїв. За суворістю режиму утримання ці табори наближалися до концтаборів. Частина з них знаходилася безпосередньо в гетто;
- гетто;
- пересильні табори;
- гестапівські тюрми.
На території сучасної Миколаївщини в рамках діяльності СС під керівництвом бригаденфюрера СС Ф. Панцингера з грудня 1941 року по січень 1943 року було створено 11 загонів німецької самооборони з числа місцевих німців-колоністів («Зельбстшутц») загальною чисельністю 3000 осіб. Найчісленніші з них розташувалися в селах Роштадт (нині с.Поріччя),
Мюнхен (нині с. Градівка) Веселинівського району, Богданівна Доманівсь- кого району, на хуторі Нова Америка Вознесенського району. Крім них, були створені 2 батальйони української поліції чисельністю 1000 осіб, російський козацький полк СС чисельністю 1400 осіб. Указані підрозділи повинні були забезпечувати охорону німецьких складів, таборів для радянських військовополонених, німецьких комендатур, брати участь в облавах, боротьбі з радянськими партизанами та десантами. В окремих випадках брати участь у масових розстрілах радянського мирного населення.
3 початком упровадження «остаточного вирішення єврейського питання» в грудні 1941 - січні 1942 років не менше 36 тисяч євреїв і циган з Румунії та Одещини було направлено до таборів на Миколаївщині.
Крім стаціонарних таборів, на сучасній території області в 1941 – 1944 роках існувало 35 тимчасових пересильних таборів, де від голоду, катувань та розстрілів помирало від 20 до 100% людей.
Згідно з виявленими архівними документами, можна стверджувати, що на території Миколаївщини в роки війни існували: 1 концентраційний, 6 виправно-трудових, 35 тимчасових пересильних, 3 румунських «табори смерті», 9 румунських трудових таборів. Загальна кількість цивільних осіб, які загинули в таборах, перевищує 240 тисяч людей, переважна більшість це були євреї.
- Як нацисти остаточно вирішували єврейське питання?
Відповіді учнів.
ІІІ. Рефлексивно-колективний етап (15 хв).
- Узагальнення
- Складання узагальнювальної схеми
2) Підсумок.
Як варіант закінчення уроку – складання есе «Що я знаю, усвідомлюю, відчуваю і думаю про Голокост в Україні».
3. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал з підручників «Історії України» та «Всесвітньої історії». Закінчити роботу над есе.
|