Конкурс "Педагог-новатор 2024"
Конкурсний матеріал №297
Номінація: "Зорепад педагогічної майстерності"
Назва матеріалу:
Проєкт «Україна починається з тебе». Для дітей старшого дошкільного віку закладів дошкільної освіти реалізації змісту освітнього напрямку «Дитина в соціумі»
У Базовому компоненті дошкільної освіти ключовою компетентністю дитини визначено - соціально-громадянську. Основні ознаки її сформованості перелічено в інваріантному складнику освітнього напрямку «Дитина в соціумі».
Основи соціально-громадянської компетентності закладаються в дошкільному віці і є передумовою для подальшого розвитку соціальної та громадянської компетентностей в Новій українській школі.
Мета соціально-громадянського виховання - сформувати національно свідомого громадянина, патріота, професіонала, тобто людину, якій притаманні особистісні якості й риси характеру, світогляд та спосіб мислення, почуття, вчинки та поведінка.
Основне завдання соціально-громадянського виховання дітей старшого дошкільного віку – навчити:
- любити свій народ таким, яким він є, з його сильними і слабкими сторонами;
- шанувати не лише героїчне минуле України, а й непрості будні сьогодення;
- прагнути робити добро, віддавати свої сили і здібності на користь рідній країні;
- відчувати себе не байдужим споживачем, а господарем на своїй землі, від якого залежить її розквіт і добробут.
Саме в дошкільному віці, коли дитина дуже чутлива до емоційних впливів і схильна до наслідування, створюємо сприятливі умови для того, щоб поступово розкрити їй зміст народної і світової спадщини через мистецькі твори, етику людських взаємин, формуємо перший практичний досвід прояву душі стосовно рідних та близьких людей, рідної домівки, отчого краю з його природою, історією і традиціями, рідної мови - всього, з чого для кожного починається Батьківщина.
В нашому дошкільному закладі дітей ознайомлюють з українськими традиціями під час занять, розваг та в повсякденному житті.
Початкові уявлення про соціум і життя в ньому закладаємо на заняттях (комплексних, інтегрованих, тематичних) з використанням ігрових прийомів.
Майже щодня проводимо «мозковий штурм», різноманітні квести («Як козачата шукали символи України», «Запалюємо зорі», «У пошуках скарбів»), екскурсії та подорожі – часто віртуальні («Історичними місцями народного міста», «Музей народної творчості», «Музей хліба», бібліотека, школа), благодійні акції («Разом до Перемоги», «Діти-дітям», Миколайчики для воїнів ЗСУ», «Зробимо наше місто квітучим»), створюємо ігрові та проблемні ситуації, організовуємо колективні справи (прибирання території ЗДО, висаджування квітів, дерев, друге життя книгам).
Також для дитини важливим є усвідомлення себе, свого Я, своєї приналежності до колективу (групи), країни. З цією метою виконуємо вправи «Я особливий», «Моя група підтримки», «Я і мої друзі», «Карта України», «Подорож Україною», читаємо художні твори, придумуємо сповідання, розігруємо невеличкі сцени, співаємо пісні.
Вірші, пісні супроводжуємо рухами, так дітям легше їх запам’ятовувати.
Беремо посильну участь у проєктах - тематичних, соціальних, благодійних. Виготовляємо листівки, подарунки та малюємо для наших захисників.
Такі форми роботи сприяють вихованню пошани до старших, вмінню допомагати іншим.
Всі дорослі (вихователі та батьки) хочуть, щоб дитина виростала у всьому красивому, і ми нав’язуємо таку думку дитині. Але підростаючи, дитина бачить, що не завжди все так добре та гарно у цьому світі. Дитина починає сумніватися та боятися деяких речей. І ось тут на допомогу приходять казки (народна творчість). У казках ми бачимо, що не всі такі добрі, є і негативні герої (відьма, дракон, Баба Яга), але поряд є і позитивні герої (принцеси, Попелюшка). І в казках завжди добро перемагає зло. Але для цього потрібно виконати ряд завдань, які сприяють набуттю дітьми індивідуального досвіду спільної життєдіяльності, уміння створювати, відстоювати власну позицію, домовлятися, узгоджувати особисті потреби з потребами інших; здатності брати участь у розробленні правил, повсякденних практик співжиття, досвіду культури демократій, що є необхідним для встановлення соціальних контактів у майбутньому, взаємодії в суспільстві.
Зернятка, які ми закладаємо у дитячі серця, проростуть пишним колоссям, палкою любов’ю до України.
|