Шкільний портал
Четвер, 28.03.2024, 13:32
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог файлівРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Програми [21]
Підручники та посібники [388]
Розробки уроків [1045]
Виховні заходи [250]
Реферати [0]
Презентації [87]
Інше [509]
Заявки [9]
Тестові завдання [2]
Відео [45]
Конкурс "Педагог-новатор" [3081]
Натисніть, щоб ознайомитись з матеріалами
Наше опитування
Чи подобаються Вам наші конкурси
Всього відповідей: 629
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Головна » Файли » Інше

Гурткова робота і покоління зет: сучасні виклики і шляхи їх вирішення
[ · Скачати дистанційно (413 КБ) ] 01.07.2022, 12:22

Конкурс "Педагог-новатор 2022"

Конкурсний матеріал №244

Номінація: "Зорепад педагогічної майстерності"

Назва матеріалу:

Гурткова робота і покоління зет: сучасні виклики і шляхи їх вирішення

 

В умовах сьогодення надзвичайно важливо озброїти дітей екологічними знаннями, сформувати екологічне мислення, екологічний світогляд, екологічну етику та екологічну культуру підростаючого покоління. Найбільш сприятливий час та можливість для виховання у підростаючого покоління екологічної свідомості – це гурткова робота. Переконана, що інноваційні методи та прийоми навчання дозволяють дати дітям не лише знання, але й навчити застосовувати їх у повсякденному житті.

У нинішніх умовах керівник гуртка є одночасно ментором і фасилітатором. Саме він має приділяти багато уваги формуванню особистості, успішність якої передбачає наявність громадянської, соціальної компетентності, уміння володіти своїм емоційним станом, використовувати набуті знання на практиці. Надзвичайно важливо урізноманітнити освітній процес такими дієвими формами роботи, щоб вони були цікавими для дітей і в той же час сприяли розвитку пізнавальної діяльності, творчих здібностей підростаючого покоління. Тож на заняттях еколого-природничого гуртка доцільно проводити еколенди, екомайстерні, фотоквести, вебквести, QR-квести, SMART-квести, інтелектуальні та дискусійні кафе, екологічні подіуми. Вважаю, що саме використання квестів на заняттях гуртка є дієвим засобом мотивації учнівської молоді до вивчення предметів природничого циклу. Не менш ефективними є такі форми співпраці як екологічний серпантин, екологічний батл, екологічний пікнік, екологічний пінг-понг. Адже ще А. Сент Дьорб'ї стверджував, що "досліджувати - означає бачити те, що бачили всі, думати так, як не думав ніхто". Тож для розвитку дослідницьких умінь юних екологів надзвичайно корисними є такі інноваційні форми роботи.

На мій погляд, інноваційні прийоми та візуалізація дозволяють урізноманітнити заняття гуртка, зробити їх цікавими та захопливими. Так упровадження технології "LEGO-екології" дозволяє гуртківцями самостійно моделювати. Такі форми роботи на занятті гуртка еколого-природничого спрямування сприяють формуванню у гуртківців дбайливого ставлення до навколишньої природи. До того ж діти вчаться самостійно планувати та представляти власні екопроєкти.

На мій погляд, це сприяє покращенню уваги, творчої активності, розвиває допитливість у дітей. Саме упровадження на заняттях гуртка екологічних майстерень та еколендів сприяє розвитку у вихованців естетичних почуттів, вміння радіти за результати своєї діяльності. Окрім предметних компетентностей виникає можливість розвивати у гуртківців увагу, уяву, вміння працювати в команді, здатність до аналізу та синтезу.

Варто відзначити, що упровадження квестів дозволяє формувати творчу особистість кожного гуртківця, яка відрізняється наполегливістю, високою працездатністю, ініціативність, високою самоорганізованістю та оригінальністю. Як показує досвід, досить ефективним є проведення квестів "На моєму городі", "Екологічний слід жителя Гадяччини", "Екологічний побут моєї родини", "Сортуй сміття - врятуй життя". Головною метою цих заходів було привернути увагу гуртківців до екологічних проблем сьогодення, сприяти вихованню у них щоденного свідомого відношення до проблеми охорони навколишнього середовища. Ці форми роботи дозволяють розвивати у гуртківців допитливість, спостережливість, допомагають розширювати уявлення дітей про рослин та тварин рідного краю, як живі організми, про умови, які необхідні для їх росту та розвитку. На заняттях еколого-природничого гуртка відбувається формування гуманного, відповідального, бережливого ставлення людини до природи як до унікальної цінності, утвердження в поглядах та переконаннях. Не менш цікавим є упровадження екологічних подіумів. З метою формування у підростаючого покоління вмінь економно використовувати воду було проведено екоподіум на тему "Вода як еліксир життя". Така форма співпраці гуртківців сприяє розвитку аналітичних здібностей, уміння обгрунтовувати свої думки, підкріплювати міркування прикладами, удосконалювати вміння працювати з довідкових джерелами інформації.

На інтерактивних заняттях еколого-природничого гуртка часто практикую такі вправи як "Хмари слів", "Сенкан", "Кроссенс", "кубик Блума". Це допомагає гуртківцям навчитися вирішувати проблемні питання самостійно, спираючись на вже здобуті знання та вміння, використовуючи досвід, спостережливість, логіку та творче мислення. Для розвитку у вихованців гуртка навичок критичного мислення використовую прийом "Скриня ідей". Для цього на фліп-чарт поміщаю зображення скрині та об'єдную гуртківців у міні-групи (по 3-4 учасники в кожній). Робота передбачає співпрацю та виокремлення із теми заняття питань, які вказані на "діаманті", який отримує кожна із команд. Вихованці працюють з "Фактами" (5-7 фактів, які вам відомі з цієї теми); "Темою" (Чим саме вона актуальна?); "Термінами" (Які терміни з цієї теми вам відомі?); "Іменами" (Імена яких вчених, науковців пов'язаних із цією темою?); "Ідеями" (Які рішення ви пропонуєте?); "Припущеннями" (Записати власні гіпотези); "Пропозиціями" (Яких заходів можна вжити і що для цього необхідно?). Переконана, що формування критичного мислення у підростаючого покоління - це важлива складова навчальної діяльності. Адже діти мають навчитися встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки та припущення.

Вважаю, що використання в ході заняття прийому "Шість капелюхів мислення" (за методикою Едварда де Боно) є досить ефективним способом підвищити пізнавальну активність дітей. Адже при цьому вихованці гуртка об'єднуються в декілька мікрогруп (по 3-4 особи в кожній). Кожна із них працює з капелюхом відповідного кольору та відповідає на поставлене питання: білого ("Факти") (Що вам відомо з цього питання (теми)?), зеленого ("Креатив") -(Які рішення ми пропонуємо?), чорний ("Критика") (Які недоліки ми помітили? Що може трапитися?), жовтого ("Позитив") (Які переваги? Що в цьому позитивного?), синього ("Висновки") (Чого ми можемо досягти?), червоного ("Почуття") (Які емоції та почуття у нас виникають?). Доречно, щоб гуртківці зробили підсумок своїх знань за допомогою цієї гри. На мій погляд, упровадження прийому "Шість капелюхів мислення" дозволяє навчити дітей критично аналізувати проблеми, знаходити переваги і можливості, генерувати нові ідеї. Як показала практика, така форма роботи на занятті гуртка спрямована на предметно-просторове оточення. Важливу роль відіграє проєктна, командна та групова діяльність гуртківців.

З метою привернення уваги підростаючого покоління до проблем, пов'язаних із забрудненням водних ресурсів України, виховання екологічно свідомого мислення ефективним є проведення еколендів, екологічних майстерень, екологічних пінг-понгів. Використання таких інтерактивних форм роботи дозволяє гуртківцями "граючись навчатися", що відповідає концепціям НУШ. Варто зазначити, що особливий інтерес у гуртківців викликали еколенди "Створив своє майбутнє сам", "Жити в стилі ЕКО". Ці інноваційні "родзинки" дозволяють досягти навчальної цілі (пізнати та навчити гуртківців), розвивати лінгвістичні якості, творчі здібності, критичне мислення, формувати системне бачення проблеми.

Під час дистанційного навчання ефективними виявились такі форми роботи як "діалог в ефірі" та лабораторія гри. У ході таких інноваційних форм взаємодії гуртківці отримують заряд надихаючий енергії. Окрім того, у ході такої взаємодії діти вчаться критично мислити, формувати власні думки, аргументуючи їх, та дискутують, доводять власну точку зору, вчаться слухати іншу людину, розвивають навички самостійної роботи, комунікативні навички. Слід зазначити, що неабияку зацікавленість у гуртківців викликало проведення вебквесту "Подорож до країни Довкілля", онлайн-еко-дискусія "Як ми впливаємо на екологію та як екологія впливає на нас?".

Під час дистанційного навчання проведено "Діалог в ефірі" на тему "Не будь байдужим - розкажи про проблеми своєї річки".

Одним із найважливіших завдань є забезпечення формування естетико-екологічного ставлення гуртківців до навколишнього середовища. Тож упровадження еко-івентів "Ми - жителі планети Земля", "Життя у стилі ЕКО: почнемо з себе" є досить доречними.

Проведення інтелектуальних, дискусійних кафе дозволяє цікаво та захопливо співпрацювати на заняттях. Як результат, у дітей формується здатність вчитися та сприймати зміни. Надзвичайно важливо, щоб тематика занять була дотичною до повсякденного життя. Так, великий інтерес у дітей викликало проведення дискусійне кафе на тему "Комахи замість пестицидів", інтелектуальне кафе "Твої сусіди по планеті". З гуртківцями практикую проведення QR-квестів (проведено онлайн захід "Екологічний детектив": розшукуються аерополютанти").

На мій погляд, такі форми співпраці сприяють підвищенню екологічної обізнаності та ерудованості, формують навички співпраці та спільної діяльності, ефективного спілкування, визначення життєвих цілей. Окрім того, діти вчаться аналізувати проблеми, приймати рішення, тренують волю, навички самоконтролю, самоусвідомлення та самооцінки.

Переконана, що інноваційні форми роботи на заняттях гуртка допомагають формувати у вихованців гнучкість, критичне та практично орієнтоване мислення.

 

 

Категорія: Інше | Додав: Ростислав | Теги: лабораторія гри, кафе, інноваційні технології, діалог в ефірі, вебквести, LEGO-екологія, інноваційні форми та методи, компетентності, критичне мислення, Квести
Переглядів: 1709 | Завантажень: 212 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 2
avatar
0
1 oleksandrbubik • 18:42, 27.08.2022
Цікаво,  доступно та креативно!  Обов'язково спробую зі своїми учнями!
avatar
0
2 sneznaakareglazka • 11:35, 28.08.2022
Супер! Екологічна свідомість підростаючого покоління - це важливо!
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Copyright MyCorp © 2024