Шкільний портал
Четвер, 25.04.2024, 08:32
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог файлівРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Програми [21]
Підручники та посібники [388]
Розробки уроків [1048]
Виховні заходи [250]
Реферати [0]
Презентації [88]
Інше [509]
Заявки [9]
Тестові завдання [2]
Відео [45]
Конкурс "Педагог-новатор" [3081]
Натисніть, щоб ознайомитись з матеріалами
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 3748
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Головна » Файли » Підручники та посібники

Інноваційні методи навчання на уроках географії у 6-7 класах
[ · Скачати дистанційно (1,7 МБ) ] 29.06.2022, 11:37

Конкурс "Педагог-новатор 2022"

Конкурсний матеріал №198

Номінація: "Кращий науково-методичний матеріал"

Назва матеріалу:

Інноваційні методи навчання на уроках географії у 6-7 класах

В ході роботи над темою «Інноваційні методи навчання на уроках географії у 6 – 7 класі», шляхом послідовного виконання поставлених дослідницьких завдань, я прийшла до таких висновків та узагальнень:

1. У епоху Інтернету, гаджетів і практично необмеженого доступу до інформації завданням вчителя стає забезпечення учнів навичками та інструментами, за допомогою яких учні зможуть навчатися самостійно. На сьогоднішній день існує велика кількість різних освітніх інтернет-ресурсів, що досзволяють не лише надсилати домашні завдання, але й виконувати їх у режими онлайн, комунікуючи при цьому із вчителем, читати освітні матеріали, здійснювати облік і контроль виконаних робіт, взаємодіяти із батьками здобувачів освіти.

2. Сучасні технології дозволяють отримувати практично миттєвий зворотній зв’язок. За таких обставин учні стають більш активними учасниками освітнього процесу, а педагоги – створюють та апробовують нові методи, моделі навчання і виховання. Такі технології дають педагогу змогу автоматизувати або оптимізувати виконання ряду його посадових обов’язків, а також економити час. Новітні технологічні засоби полегшують систематизацію та підбір індивідуальних завдань для здобувачів освіти, допомагають відстежити їхню активність та індивідуальний поступ.

3. Серед інноваційних технологій навчання на уроках географії у 6-7 класах виділяємо: а) технології дослідницького навчання, метою якого є навчання учнів основ дослідницької діяльності; б) технологія проблемного навчання, що сфокусована на навчанні способам вирішення проблем, створенні умов для самостійного вибору вирішення проблемної ситуації, створенні умов самореалізації; в) технології здійснення колективних творчих справ (створення умов самореалізації учнів у творчості, дослідницької діяльності, колективі, формування організаційних здібностей в учнів); г) ІКТ, метою яких є навчання роботі з різними джерелами інформації, готовність учнів до самоосвіти; д) дистанційне навчання, що базується на використанні мережевих технологій Інтернету; е) метод проєктів – педагогічна технологія, яка орієнтує не скільки на інтеграцію фактичних знань, стільки на їх застосування та набуття нових знань; є) особистісно-орієнтоване навчання, метою якого є створення умов для прояву пізнавальної активності учнів; є) особистісно-орієнтоване навчання, в основі якого лежить визнання індивідуальності, самобутності кожного здоюувача освіта, його розвиток не як «колективного суб’єкта», а, перш за все, як індивіда, наділеного своїм неповторним суб’єктивним досвідом; ж) лочно-модульна технологія, що полягає у вивченні матеріалу блоками – цільовими функціональними модульними вузлами; з) ігрові технології, метою яких є активізація навчально-пізнавальної діяльності у навчальному процесі; и) перспективно-випереджальне навчання (надання кожному учневі самостійно визначати шляхи, способи, засоби пошуку істини чи результату).

4. На уроках географії у 6 – 7 класах, за умови достатнього рівня матеріально-технічного забезпечення, вчитель має змогу активно використовуати ІКТ та інноваційні технології. Це, в свою чергу, не тільки полегшує опанування учнями навчальним матеріалом, але й створює сприятливу атмосферу для розвитку креативних здібностей школярів. Значення використання ІКТ та інноваційних технологій в освітньому процесі на уроках географії безсумнівне, оскільки вони здатні: підвищувати вмотивованість школярів до навчання;     активізувати пізнавальну діяльність школярів; розвивати емоційний інтелект, творче  мислення та здібності дитини; формувати активну життєву позицію школяра в сучасному суспільстві.

5. Використання тих чи інших інновацій на уроках географії має бути обгрунтоване з науково-педагогічної точки зору, наприклад, пройти обговорення і аналіз на методичних нарадах, педагогічних радах, засіданнях методоб’єднань, семінарах, консультації з провідними фахівцями у цій галузі. У такий спосіб сучасний педагог набуває у своє розпорядження широкий арсенал педагогічних інновацій. Ступінь ефективності їхнього застосування залежить від підходів і традицій, які склалися у закладі освіти, здатності педагогічного колективу запроваджувати ці інновації на практиці, матеріально-технічної бази установи.

6. Нині багатьма вчителями з метою активізації пізнавального інтересу учнів та досягнення результативності навчання географії застосовуються сучасні технології, а також інноваційні методи навчання. Ці методи передбачають активні та інтерактивні форми, що застосовуються у навчанні. Активні інноваційні методи базуються на діяльній позиції учня стосовно вчителя та інших здобувачів освіти. Так, під час освітинього процесу активно використовуються підручники, зошити, комп’ютер та інші гаджети. Завдяки інтерактивним методам відбувається швидке та успішне засвоєння знань у взаємодії з іншими учнями. Такі методи належать до колективних форм навчання, під час яких над матеріалом, що вивчається, працює команда учнів, при цьому кожен з них є співвідповідальним за виконану роботу та результат. Інноваційні методи сприяють якісному засвоєнню нового матеріалу. За характером діяльності можемо виокремити: а) вправи, які мають творчий характер; б) групові завдання; в) освітні, рольові та ділові ігри, ігри-імітації; г) уроки-екскурсії; д) уроки-зустрічі з творчими людьми та фахівцями; е) заняття, спрямовані на творчий розвиток; є) використання відеоматеріалів, Інтернет-ресурсів, наочності; ж) вирішення питань та проблем підвищеної складності за допомогою методів «дерево рішень», «брейнстормінг». Таким чином інноваційні методи навчання географії у школі сприяють розвитку пізнавального інтересу у дітей, вчать їх систематизувати та узагальнювати матеріал, який вивчається, обговорювати, дискутувати та презентувати інформацію. Осмислюючи та аналізуючи набуті знання, здобувачі освіти набувають навичок застосування їх на практиці, отримують досвід комунікації, діяльності, партнерства. Отже, інноваційні методи навчання географії безсумнівно мають переваги над традиційними, адже вони вчать школярів  самостійності у процесі пізнання та прийняття рішень.

 

 

 

Категорія: Підручники та посібники | Додав: Ростислав | Теги: практичне застосування, НУШ, інтерактивне навчання, інноваційні технології, компетентність
Переглядів: 291 | Завантажень: 116 | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Copyright MyCorp © 2024