Конкурс "Педагог-новатор 2017"
Конкурсний матеріал № 158
Назва матеріалу:
Виховний захід "Буде людина - буде сім'я, буде родина - буде Україна!"
Мета: виховувати повагу до родини, батьків, гордість за своїх рідних, почуття патріотизму та доброти; розвивати творчу уяву і збагатити знання учнів про сімейні традиції однокласників, зміцнювати почуття обов'язку, усвідомлення себе часткою свого народу й особистої причетності до всього, чим живе народ, виробляти активну життєву позицію. (слайд 2)
Обладнання: фотостенди "Моя родина", "Родовідне дерево", макет будинку, "Скринька мрій", макет корабля, карта Європи та України, комп’ютер, мультимедійний проектор, відео та аудіо фрагменти.
ХІД ЗАХОДУ
І. Організаційний момент.
Слово вчителя(на фоні мелодії пісні "Родина" слайд 3):
- Доброго дня, всім! Дуже приємно, що ми сьогодні зібрались у такому родинному колі. наша зустріч присвячується всім вам: і дорослим і малим, і зовсім маленьким, і зовсім дорослим. Я вітаю вас на нашому першому уроці. Хай буде вам затишно, тепло, мов у хаті своїй, хай щира розмова і бесіда мудра розквітає у наших з вами думках.
І, як завжди, під час нашого спілкування будуть діяти правила, пропоную звернути увагу на них.
Правила(слайд 4):
- думати швидко;
- працювати творчо;
- відповідати чітко;
- запам’ятовувати міцно;
- працювати дружно.
ІІ. Мотивація виховної діяльності.
Скажіть мені, будь-ласка, яка зараз звучала пісня? Так, це - Назарій Яремчук "Родина" (слайд 5, елемент відео)
ІІІ. Оголошення теми і мети заходу.
Не даремно ми з вами переглянули саме приспів цієї композиції, адже тема нашого першого уроку - "Буде людина - буде сім'я, буде родина - буде Україна!" . Ми ознайомимося з поняттями "сім’я", "рід", "родина", "родовід", "родинні традиції", навчимося цінувати все, що пов’язує нас із сім’єю, родиною, батьківською хатою, державою. (слайд 6)
IV Робота над темою уроку
1. Вправа "Асоціація" (слайд 7)
У кожного своє уявлення про сім'ю. Які асоціації з цим словом виникають у вас?
- Якщо сім'я - це споруда, то яка ...
- Якщо сім'я - це колір, то який ...
- Якщо сім'я - це музика, то яка ...
- Якщо сім'я - це геометрична фігура, то яка ...
- Якщо сім'я - це настрій, то який ...
(Обговорення асоціацій, які проговорили учні).
Наша група експертів підготувала роз'яснення понять "сім'я", "рід", "родина". Увага на екран. (Слайд 8, 9 )
Експерт 1: Сім’я – це, звичайно, мама і тато, сестра і брат, бабуся і дідусь. Сім’я – це група людей, яка складається із чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом під одним дахом.
Експерт 2: Рід – це низка поколінь, які походять від одного предка.
Родовід – це історія поколінь певного роду, перелік, запис, що виявляють й ілюструють походження, послідовність поколінь.
Експерт 3: Родина – це ваш дім, ваш оберіг. Бережіть і шануйте свій рід, свою сім’ю. Будьте завжди чемними і ввічливими з усіма членами родини. Вивчайте історію свого роду, продовжуйте його традиції.
2. Формування поняття "цінності"
Учитель: Цінності - те, що людина особливо цінує в житті, чому вона надає особливого, позитивного життєвого сенсу.
Наша група експертів знайшла, які основні сімейні цінності виділяють психологи (слайд 10)
Експерт 1:
- Спілкування. Для будь-якої людини важливе спілкування, йому необхідно ділитися інформацією, висловлювати власну думку, отримувати поради та рекомендації. Часто в сім'ях не побудовано нормальна система спілкування, і всі свої радості і тривоги ми несемо друзям і психоаналітиків. Коли ж у родині є довірчі відносини, тоді сварок і сварок менше, адже багато питань вирішуються, варто членам сісти "за стіл переговорів".
- Повага. Якщо члени сім'ї не поважають один одного, не цікавляться думкою один одного, то й нормальне спілкування між ними можливо не буде. Важливо не плутати повагу і страх, діти повинні поважати батька, а не боятися його. Повага виражається в готовності прийняти почуття, потреби і думки іншої людини, не нав'язувати йому власну точку зору, а постаратися зрозуміти його.
Експерт 2:
- Почуття значущості для своєї сім'ї. Повертаючись додому, ми хочемо бачити радість в очах близьких, нам потрібно відчувати їх любов, знати, що вона не залежить від досягнень і перемог. Хочеться вірити, що своє у вільний час кожен член сім'ї знайде хвилинку для іншого, а не піде з головою у свої проблеми. Будинок – фортеця, а сім'я – тиха гавань, напевно, цього хочеться кожній людині.
- Уміння прощати. Ніхто з нас не досконалий і сім'я це останнє місце, де нам хотілося б чути докори і критику на свою адресу. А тому потрібно навчитися прощати помилки інших і не повторювати свої власні.
Експерт 3:
- Традиції. У когось традиція збиратися всією сім'єю на 9 травня у бабусі-ветерана Другої світової війни, хтось по суботах дивиться фільми, зібравшись у залі біля телевізора, а хтось кожен місяць всією сім'єю вибирається за місто (в боулінг, аквапарк). У кожної родини традиція своя, але її наявність є об'єднуючим чинником і робить сім'ю унікальною.
- Відповідальність. Це почуття притаманне всім людей, які відбулися і дітям ми намагаємося його прищепити якомога раніше. Але має бути присутня відповідальність не тільки за робочі моменти, а й перед сім'єю, адже все, що ми робимо це заради сім'ї і всі її члени повинні знати це.
Учитель: Але ці цінності повинні вирости на хорошому і міцному фундаменті, як міцний будинок, що захищає людину від усіх негараздів, зігріваючи теплом родинного вогнища.
3. "Дім моєї мрії"
Учитель: Друзі, ви замислювалися, чому так кажуть: "Мій дім - моя фортеця?" Безсумнівно, у людини повинен бути дім, і не просто дах над головою, а місце, де її люблять і чекають, розуміють, приймають такою, якою вона є, місце, де людині тепло і затишно. Сьогодні кожна сім'я може побудувати дім своєї мрії. Нехай наша сім'я перетвориться в будівельну бригаду. Пропоную кожній бригаді по цеглинці. Подумайте, в якій частині будинку повинна бути ваш цегла? (Даху і фундаменту теж потрібно дати свою назву).
(СЛОВА роздаємо по групах)
1. Культура сім'ї передається у спадок від покоління до покоління. З огляду на досвід старших, фундамент нашого будинку ми починаємо закладати з цеглинки "Традиції".
2. Багато хлопців, які стоять на порозі дорослого самостійного сімейного життя, виступають за співпрацю в сімейних відносинах. Традиції наших пращурів дозволяють закласти наступну цеглинку для під назвою "Співпраця".
3. Потрібно розвинути у дітей здатність дружити, і згодом вона створить основу для нормальної сімейної атмосфери. Обов'язкова умова для щастя молодої сім'ї в нашому домі - цеглинка "Дружба".
4. Щоб молода сім'я прожила довго і щасливо, нашому будинку просто необхідна цеглинка "Праця".
5. Умова емоційного здоров'я сім'ї - справжність почуттів, коли вчинок перебуває в гармонії з душевним станом. Тому наступною цеглинкою для нашого будинку буде "Здоров'я".
6. Естетика, поняття про красу, потреба в ній міцно увійшли в наше життя, ставлять юних членів сім'ї перед необхідністю перших самостійних моральних оцінок: що добре і що погано. Пам'ятаючи про це, ми з вами повинні закласти в будівництво нашого будинку цеглинку з назвою "Краса".
7. Гармонійне поєднання предметів оздоблення і приємна колірна гамма створюють відчуття душевного спокою, затишку, сприяють відновленню сил. Наступна необхідна нашому будинку цеглинка - "Чистота".
8. Прагнення і вміння розуміти іншого становить основу здорового психологічного клімату будь-якої сім'ї. Для повного щастя нашого будинку потрібно "Розуміння".
9. Дуже важлива для будівництва нашого будинку цеглинка "Повага". Повага до всіх, хто вас оточує, повага до іншої людини, до її переживань, потреб і інтересів.
10. Для виховання морально зрілої особистості дуже важливо, чи зростає дитина в сім'ї, де її люблять і піклуються один про одного. Благополуччя і щастя молодої сім'ї в нашому будинку неможливі без цеглинки "Любов".
11. Будівництво будь-якого будинку завжди закінчується зведенням даху. Дах нашого будинку для молодої щасливої сім'ї називається "Гарний настрій".
Учитель: Дякую всім будівельникам. Дім у нашій сім'ї виявився прекрасним. Дуже важливо, щоб в будинку оселилося щастя. (слайд 12)
Думаю, що ви всі обов'язково станете щасливими, і все буде добре в вашому домі. А, як кожна держава має свій герб, так і кожна родина цінує свої традиції та звичаї. Зараз ми перегортаємо наступну сторінку.
4. Герб родини (слайд 13)
Учитель: Слово герб – (від німецького “erbe” – спадщина) – емблема, усталений відповідно до законів геральдики відмітний символічний знак (зображення), що належить державі, населеному пункту, дворянському роду або окремій особі тощо.
Головною частиною герба є щит.
У геральдиці використовуються 7 кольорів: два метали та п'ять емалей.
- було чотири кольори – червоний, синій, чорний і білий. А потім з'явилися зелений, жовтий і пурпуровий. Вашій увазі пропонуються сімейні герби .
(4-5 учасників обґрунтовують свої герби та девізи "Герб родини").
5. Родовідне дерево (слайд 14)
Учитель: Вивчення свого роду за батьківською та материнською лінією – ознака цивілізованої родини. У давнину обов’язковим було знати свій родовід до п’ятого або навіть сьомого коліна. Кожній сім’ї потрібно вести Дерево Роду, яке допомагає пам’ятати всіх членів роду: і живих і померлих.
Учитель: Кожна людина повинна знати свій родовід, пам’ятати своїх прапрадідів, знати, чим вони займалися, як жили, чим славилися. Треба вивчити "дерево свого роду". Що більший рід, то міцніше росте дерево, і у кожної гілочки чи коріння є своє ім’я.
Учень: "Родина", "рід" – які слова святі! Вони потрібні кожному в житті, Бо всі ми з вами - гілочки на дереві, що вже стоїть віки. Це дерево – наш славний родовід, це батько, мати, прадід твій і дід. Батьки і діти, діти і батьки, нерозділиме і одвічне коло. Ми засіваємо житейське поле і не на день минувший – на віки.
(Учні демонструють свої створені заздалегідь "Родовідні дерева").
6. Цікаві сторінки життя пращурів (слайд 15)
Учитель: За кожною особою в родовідному дереві стояли цікаві історії, реальні події. Бережіть сімейні реліквії, сімейні альбоми, щоб потім, на схилі літ, передати своїм дітям. Бо знати свій родовід, зберігати про нього нетлінну пам'ять – означає любити свою Батьківщину. Вашій увазі пропонуються творчі роботи учнів про свої сім’ї. (Декламування дітьми поезій про родину, батьків. Презентація власних віршів).
Учитель: Ми з вами всі – український народ, який складається з родин малих і великих, дружних і працьовитих. Як могутня ріка бере силу з маленьких джерел, так і наша країна збагачується маленькими родинами. І якщо складемо всі родини – це весь український народ, вся Україна.
Україна – країна, яку поважають, цінують і люблять у всьому світі, найбільша з держав у Європі. Важливо, щоб у сучасному світі відбувався міжкультурний діалог, рівноправним учасником якого є Україна.
V. Метод "КОРАБЕЛЬ" (робота в групах; вправа "Незакінчені речення") (слайд 16, 17)
Учитель: Перед вами є макет корабля"Україна", який тримає курс на вступ до ЄС, але на ньому не вистачає вітрил. Давайте проаналізуємо та визначимо які життєві цінності притаманні нам, українцям і цінуються в країнах ЄС.
Ці основні цінності – незакінчені речення.
(Учням роздаються кольорові картки, на яких написані визначення:
Україна – це …
(сім'я …)
(родина …)
(суспільство турботи й справедливості ….)
(терпимість, повага та взаєморозуміння …)
(повага до прав людини …)
(демократія ... )
(Учні підходять прикріплюють вітрила)
Якщо кожний в наших сім'ях, родинах, державі буде дотримуватись такого курсу, Україна впевнено досягне своєї мети.
Учитель: Родина зігріває вас маминою піснею, батьковими настановами, дідусевими казками, бабусиними вишиванками, незрадливістю рідного слова. Тож і ви, діти, говоріть до своїх рідних тільки добрі справи. Пісня. Вона, як сльоза, очищає душу.
VІ Рефлексія
Учитель: Пісня, як свята молитва, сповіщає, прощає. Вона цілюща, як материнське молоко. Бо живе в ній наш родовід, в ній живе наша прекрасна Україна. Кажуть, допоки живе мова, то живе народ, а якщо лине пісня народу, то живе історія, культура.
(Перегляд відео "Моя сім'я" (слайд 18)
VІІ Підсумок
На завершення - "Скринька мрій" (слайд, 19)
Учитель: Давайте ми з вами укладемо угоду! Я роздаю вам ці деревця, на яких ви напишете якою ви бачите свою сім’ю в майбутньому, а вашим батькам - сонечко та хмаринки, на яких вони напишуть вам свої слова побажання. Потім кинете їх у цю "скриньку мрій". Чому саме дерево? Тому що, як говорить народне прислів'я, дерево не може жити без коріння, а людина - без сім'ї. Чому саме сонце та хмаринки? Адже без сонця і води ніяке дерево не в змозі зрости. І наша угода полягає в тому, що через 10 років, як ви закінчите школу, на зустрічі з випускниками ми її відкриємо і ви подивитесь чи справдилися ваші надії.
(учні та батьки пишуть)
Підійдіть до своїх рідних, обійміть їх, висловіть свої слова любові, об'єднайте свої деревцята з їх сонечком та хмаринкою та покладіть у нашу "Скриньку мрій".
Учитель: Бажаю всім вам щастя, здоров'я, злагоди у родинах! Сподіваюся, що в нашій шкільній родині теж завжди пануватимуть щирість і взаєморозуміння, а у великій усенародній родині — мир! (слайд 20)
|