Конкурс "Педагог-новатор 2017"
Конкурсний матеріал № 159
Назва матеріалу:
Урок у 5 класі. Тема: «Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові».
Мета: закріпити на практиці набуті на попередньому уроці знання учнів; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи;
формувати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль речень із прямою мовою в тексті, працювати над виробленням навичок культури усного й писемного мовлення;
розвивати в дітей творчу уяву, логічне мислення, пам’ять; виховувати мовленнєву культуру.
Методи й прийоми: робота з інтерактивною дошкою; робота з інструктивними картками, творче списування, робота з підручником.
Обладнання: підручники, посібники, інтерактивна дошка, мультимедійний проектор.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку.
І. Організаційний частина уроку
Дидактичне завдання: підготувати учнів до роботи на уроці.
ІІ. Мотивація навчання школярів. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Діти, на минулому уроці ми з вами опрацювали тему: «Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові». На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над цією темою, будемо вчитися застосовувати одержані знання в різних нестандартних та творчих умовах. Тому на уроці ви повинні:
ІІІ. Перевірка знання учнями основних понять і вміння самостійно пояснювати їх суть, наводити нові приклади.
1. Робота з інтерактивною дошкою.
Індивідуальна робота
Завдання : скласти зв’язну розповідь про вживання розділових знаків при прямій мові та підібрати до кожної зі схем власні приклади. Для виконання завдання ви маєте 3 хвилини ( працюють 2 учні).
2. Робота з посібником
Коментоване письмо
Виконання вправи.
Спишіть, розставте розділові знаки ( працює решта класу).
3. Аналіз відповідей учнів, які були біля дошки. Оцінення.
ІV. Застосування учнями знань у стандартних умовах.
- Робота з інтерактивною дошкою.
На дошці записані 3 речення в яких пропущені розділові знаки при прямій мові, за допомогою маркера розставити їх. Учень свою відповідь будує використовуючи схему методу «Прес»:
-Я вважаю, що...
- Тому, що...
- Отже, …
Решта учнів записує ці речення до зошитів (щоб зручніше їм було працювати, роздаю картки з такими ж реченнями, що й на дошці).
На виконання цього завдання ви маєте 3 хвилини.
- Діти, а ви знаєте хто такий Василь Сухомлинський? Коротеньке повідомлення про цю надзвичайно талановиту людину .
Народився Василь Олександрович Сухомлинський у 1918 році недалеко від Павлиша в сім'ї селянина. У сім'ї було четверо дітей, і всі стали вчителями.
У 29 років він прийняв Павлиську школу, у якій пропрацював 23 роки. У школі після війни не було ніякого обладнання, навчання проводилося в три зміни, на всю школу була всього одна керосинова лампа.
В. О. Сухомлинський створив у Павлиші "школу радості", у якій одним з перших у країні почав готувати шестирічних дітей. Усі діти навчалися в одну зміну, для чого будувалися невеликі споруди на один-два класи за рахунок ремонтних робіт. При школі була оранжерея, кролеферма, пасіка, метеостанція, чотири майстерні, фруктовий сад, виноградник і голуб'ятня. З останнім дзвінком коридори завмирали: жоден учень, жоден учитель не мали права навіть на 5 хвилин затримуватися в школі. Додому! Відпочивати! Читати книги!
Коли через 30 років педагогічної діяльності його запитали, що було найголовнішим у його житті, він без роздумів відповів: "Любов до дітей".
V. Застосування знань у змінених умовах.
- Вибіркове списування.
Діти, Василь Сухомлинський займався не тільки навчанням та вихованням дітей, а й писав ще дуже гарні твори для них . З одним таким ви зараз познайомитесь.
Перед вами на інтерактивній дошці розташований текст «Легенди про Золоте Зернятко Істини», ваше завдання виписати з нього речення з прямою мовою. На виконання цього завдання у вас є 5 хвилин.
Перевіряємо ланцюжком .
- Творче завдання.
Діти, ви любите мультфільми? А ви б хотіли спробувати побувати в ролі сценариста, людини, яка придумує для ваших улюблених героїв різні тексти? Тоді це завдання саме для вас.
Зараз на інтерактивній дошці будуть з’являтися епізоди з ваших улюблених мультфільмів, але вони не озвучені. Ваше завдання скласти речення з прямою мовою до епізодів з мультиплікаційних фільмів.
Складені вами речення ми застосуємо на наступному уроці, коли будемо вивчати тему «Діалог»
ІV. Підсумок уроку.
Діти оцінюють свою роботу на уроці за допомогою методу «Рефлексії»
Я дізнався…
Зрозумів…
Навчився…
Найбільші труднощі я відчув…
Я не вмів, а тепер умію…
V. Домашнє завдання.
Вивчити правила
Виконати вправи (підр); впр. (пос).
|