Шкільний портал
Середа, 15.05.2024, 16:47
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог файлівРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Конкурс "Педагог-новатор" 2016 року [146]
Натисніть, щоб ознайомитись з матеріалами
Конкурс "Педагог-новатор 2017 року [171]
Натисніть, щоб ознайомитись з матеріалами
Конкурс "Педагог-новатор" 2018 року [192]
Конкурс "Педагог-новатор" 2022 року [0]
Конкурс "Педагог-новатор" 2019 року [217]
Конкурс "Педагог-новатор" 2021 року [321]
Конкурс "Педагог-новатор" 2022 року [437]
2022 р. Зорепад педагогічної майстерності [288]
2022 р. Кращий науково-методичний матеріал [123]
2022 р. Кращий інтернет-ресурс [26]
Конкурс "Педагог-новатор" 2023 року [580]
2023 р. Зорепад педагогічної майстерності [388]
2023 р. Кращий науково-методичний матеріал [150]
2023 р. Кращий інтернет-ресурс [42]
Наше опитування
Чи подобаються Вам наші конкурси
Всього відповідей: 636
Статистика

Онлайн всього: 9
Гостей: 9
Користувачів: 0
Головна » Файли » Конкурс "Педагог-новатор" » Конкурс "Педагог-новатор 2017 року

Розробка уроку зарубіжної літератури для 7 класу :  «О.Грін «Пурпурові вітрила». Поєднання реального і фантастичного в повісті.»
[ Викачати з сервера (26.0 Kb) ] 28.06.2017, 22:49

Конкурс "Педагог-новатор 2017"

Конкурсний матеріал № 140

Назва матеріалу:

Розробка уроку зарубіжної літератури для 7 класу :  «О.Грін «Пурпурові вітрила». Поєднання реального і фантастичного в повісті.»

Мета: навчальна: познайомити учнів із творчістю російського письменника Олександра Гріна; на прикладі його життя та творчості показати актуальність проблематики його творів; висвітлити його зв’язки з Україною; сформувати поняття про такий жанр, як феєрія;

розвивальна:продовжувати формувати уявлення про загальнолюдські цінності – доброту, милосердя, любов до ближнього на прикладі романтичної повісті  “Пурпурові вітрила ”; розвивати образне творче мислення; вдосконалювати навички виразного читання;

виховна: виховувати почуття любові до людей і до життя; прагнення до реалізації своїх мрій.

Обладнання: портрет письменника,  видання твору, презентації  до уроку, ілюстративний матеріал.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

 

Епіграф:

  1. Потрібно вірити у можливість щастя, аби бути щасливим

                                                                /Л.Толстой/

  1. “До кінця днів моїх я хотів би блукати світлими країнами моєї уяви ”

                                                                                           О.Грін.

3. “Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього    світу,  і це можливо”                                    

                                                                                          О.Генрі              

 

 

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Доброго дня всім присутнім.

Друзі, привітаймося один з одним очима і посміхнімося. У кожного з вас свої емоції: хтось збуджений, хтось засмучений, а в когось просто хороший настрій. Давайте подивимося в очі своєму сусіду за партою і передамо йому поглядом усе добре і хороше, що ми маємо в душі.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми з вами продовжимо подорожувати сторінками чудової країни – її Величі зарубіжної літератури.

Поет В.Висоцький одного разу, відповідаючи на запитання, що таке щастя, сказав: «Щастя – це подорож. Не обов’язково з переміною місця: подорож може бути в душу іншої людини – у світ письменника, поета». То ж сьогодні ми з вами здійснимо уявну подорож.

Чи любите ви подорожувати? А які країни вас найбільше приваблюють? Чи хотіли б ви разом з дивовижним письменником О.Гріном (портрет) потрапити до загадкової країни Грінландії? Цю країну ми не зможемо відшукати на карті, хоча в описі багатьох її міст нам будуть вбачатися знайомі риси кримського узбережжя. А чим особлива ця країна? Вона неповторна тим, що тут живуть люди, які вірять в силу справжнього кохання, ідеали дружби та честі, у своє щасливе майбутнє. Такими їх уявляв собі О.Грін у повісті «Пурпурові вітрила». І користуючись нашою уявою, ми теж зможемо побувати в цій країні.

           Отже, ви напевно зрозуміли, що наш сьогоднішній урок, присвячений письменнику-фантасту Олександру Гріну.

Он жил среди нас, этот сказочник странный,

Создавший страну,  где на берег туманный,

С прославленных бригов бегут на заре

Высокие люди с улыбкой обманной,

С глазами, как отсвет морей в январе,

С великою злобой, с могучей  любовью,

С соленой, как море, бунтующей кровью,

С извечной, как море, мечтой о добре.

 

                                / запис теми у зошит, ознайомлення з метою уроку/

 

ІІІ. Основний зміст уроку.

Вчитель: Перші біографи О.Гріна висували різні припущення про минуле. Одні стверджували, що це старий морський вовк, інші говорили, що він, будучи матросом, убив англійського капітана й заволодів його скринею з рукописами, треті клялися, що він знайда, якого підібрала немовлям на безлюдному острові команда американського китобійного судна і виховала як свого сина. А насправді навколишня дійсність була страшною, а життя – нестерпним. Тому Грін намагався втекти від неї у своїх творах. «Сяючий світ», «Та, що біжить по хвилях», «Золотий ланцюг», «Пурпурові вітрила» - вслухайтеся в ці назви! Скільки в них позитиву, світла і поезії! Сьогодні ми познайомимося з однією з найкращих повістей Гріна – повістю-феєрією «Пурпурові вітрила».

Але спочатку про автора. Хто ж він такий – Олександр Грін?

                                                 /відео презентація творчості О.Гріна/

 

Вчитель: Кажуть, що на диваках і мрійниках тримається світ. Чому? Можливо, тому що вони ніколи не зраджують своїм ідеалам, незважаючи на всі життєві негаразди, вірять у всеперемагаючу силу добра й справедливості, у будь-якому віці залишаються чистими серцем і душею, без страху прямують у майбутнє.

Саме такою людиною був відомий російський письменник О.Грін

Життя людині дається лише раз, і варто його прожити гідно, не схиляючись під ударами долі. Але не завжди так буває. Тому тільки самовіддана, сильна духом особистість може перемогти життєві негаразди, тобто людина з високою мрією, що прагне здійснити її. Для справжніх мрійників немає перешкод, які б вони не подолали. Яскравим прикладом цього є повість-феєрія «Пурпурові вітрила» та її герої.

 

Словникова робота. Твір «Пурпурові вітрила» називають повістю, казкою, романтичною поемою. Сам автор сказав, що це повість про капітана та дівчинку, а підписав її «феєрія».

Зараз ми пригадаємо та поповнимо наші знання з теорії літератури

Казка – один із основних жанрів усної народної творчості, розповідний твір про вигадані, фантастичні події, які сприймаються і переживаються як реальні.

Фантастика – різновид художньої літератури, який зображує нереальні події та явища, створені фантазією автора.

Повість – розповідний художній твір, в якому змальовано широку картину життя ряду персонажів протягом тривалого часу

Феєрія – театральна або циркова вистава з фантастично-казковим сюжетом, з широким використанням сценічних ефектів і трюків.

 

Бесіда для виявлення первісного читацького сприйняття.

  • Чи сподобався вам твір? Чим саме?
  • Які герої найбільше запам’яталися?
  • Чи став хтось із героїв вашим ідеалом? Чому?

 

Бесіда над змістом повісті.

  1. Де відбувається дія твору?
  2. Чому Лонгрен, матрос із «Оріона», покинув службу?
  3. Кого Лонгрен вважав винуватцем смерті своєї дружини?
  4. Як смерть дружини вплинула на Лонгрена?
  5. Розкажіть про подію, після якої мешканці Каперни зненавиділи Лонгрена та його доньку. Оцініть ситуацію: чи правильно вчинив Лонгрен? Що ним керувало?
  6. Якою росла Ассоль?
  7. Які ігри любила Ассоль?
  8. За яких умов відбулася зустріч Ассоль з чарівником-фольклористом?
  9. Що напророкував дівчинці Егль? (виразне читання пророцтва)

 

А поки Ассоль чекає на пурпурові вітрила, ми познайомимося з Артуром Греєм.

  1. Хто такий Грей? Яким він був?
  2. Коли Грей вирішив поєднати своє майбутнє з морем?
  3. Що відчув Грей, коли побачив на березі моря сплячу дівчину?
  4. Що Грей подарував сплячій дівчині?
  5. Як Грей вирішив зробити Ассоль щасливою?
  6. Подумайте, чи є спільні риси, які об’єднують Ассоль і Грея?

 

 

 

 

 

Робота з таблицею «Реальне і фантастичне у творі О.Гріна «Пурпурові вітрила»

Реальне

Фантастичне

Життя бідних рибалок, їхній побут, становище дітей – напівсиріт, негативне ставлення оточуючих до тих, хто на них не схожий, особливо серед дітей.

Здійснення чуда, фантастичні пейзажі, щасливий кінець.

 

 

Робота з ілюстративним матеріалом.

У кожного на парті є ілюстрація до повісті-казки «Пурпурові вітрила». Ви повинні розглянути ілюстрації і розповісти який епізод там зображено.

                                                            /учні розповідають/

 

Вчитель. Читаючи той чи інший твір ми по різному уявляємо собі його героїв. Я пропоную вам подивитись якими зображено героїв у фільмі режисера О. Птушко, який було знято в 1961 р.

                                                               / кадр із фільму/

 

Творча робота.

Ви звернули увагу на те, що у творі О.Гріна «Пурпурові вітрила» є багато символів

Символ – це предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища.

Носіями символічного змісту у творі можуть бути будь-які елементи: персонажі, художні деталі.

Наприклад, одним із символів у повісті-казці є пурпурові вітрила.

Можливо, ви помітили ще якісь символи, коли читали твір? Назвіть їх.

                                                     / роздруківка слайду/

А зараз завдання:  Скласти інформативне «гроно» символів пурпурових вітрил.

 

                                       Символ здійснення мрій

Пурпурові вітрила    →   Символ сподівання на краще

                                      Символ величі кохання та людської душі

 

Пурпурові вітрила” стали символом романтики, символом мрії. У нашому прагматичному світі важко зберегти віру в чудо, романтику у стосунках, бажання дарувати казку. Важко вберегти свою душу від  черствості.

 

 

 

 

ІV. Закріплення вивченого

Інтерв’ю «Складові людського щастя»

Слово вчителя. Діти, пропоную вам рольову гру «Інтерв’ю».

Тема інтерв’ю «Складові людського щастя».

На уроці ми познайомимося з літературною героїнею, яка з раннього дитинства мріяла бути щасливою. А як ви  розумієте поняття «бути щасливим»? Чи співпадає ваше розуміння із розумінням Ассоль?

- Що, на вашу думку, є найважливішими складовими людського щастя?            (Відповіді учнів).

Слово вчителя. Бачу, що ваше розуміння щастя співпадає з розумінням Ассоль, але у вас воно осучаснене. Сподіваюсь, що ваші душі наповняться щастям від того, що ви маєте мрію, яка надихає на працю, на виховання у собі почуття любові, добра, людяності, формує у вас велике бажання стати Людиною.

 

Робота з епіграфами.

Тож недаремно Лев Толстой сказав: Потрібно вірити у можливість щастя, аби бути щасливим.

                                               /зачитуємо і інші, обговорюємо/

 

 

І на прикладі головних героїв ми бачимо, що прагнення до щастя було у кожного своє. Хоча ці мрії для Ассоль і Грея були ще дитячими, юнацькими.

Дитячі, юнацькі мрії… Банальні і небанальні, серйозні і несерйозні, реальні і нереальні, досяжні і недосяжні. Але це дуже добре, коли у маленької людини є мрія, до якої вона йде. Бо це значить, що вона живе повноцінним життям, приймає рішення, будує свої плани.

Бажаю, щоб мрії всі збувалися, щоб корабель вашої мрії допоміг вам піднятися через терни до зірок, щоб ваші мрії обов’язково стали прекрасною реальністю.

А зараз я пропоную зробити перший крок до здійснення мрій. Тому кожен з вас напише свою мрію і прикріпить до вітрильника корабля. Прошу по черзі.

                          /учні пишуть мрії і прикріплюють/

 

Повість “Пурпурові вітрила” не схожа на жоден з прочитаних нами раніш творів. Це казка, в яку ми дуже хочемо вірити. Тому давайте  й урок   завершимо трохи незвично.  Давайте заспіваємо пісню.

Виконання пісні. ( тексти пісні роздруковані та роздані учням)

 Ребята, надо верить в чудеса,

Когда – нибудь весенним утром ранним

Над океаном  алые взметнутся паруса  

И скрипка пропоет над океаном.

Не три глаза, ведь это же не сон,

И алый парус правда гордо реет

Над  бухтой, где отважный Грей нашел свою Ассоль,

Над  бухтой, где Ассоль дождалась Грея.

 

С друзьями легче море переплыть,

И есть морскую соль, что нам досталась,

А без друзей на свете было б очень трудно жить

И серым стал бы даже алый парус.

Ребята, надо верить в чудеса,

Когда – нибудь весенним утром ранним

Над океаном  алые взметнутся паруса

И скрипка пропоет над океаном.

 

Когда-то счастье ты свое найдешь,

Увидишь Грея и Ассолью станешь.

В мечту свою ты веришь, и ее ты не предашь,

Гори  - сияй на солнце алый парус.

 

 

 

V. Домашнє завдання.

 – Написати твір-мініатюру «Моя заповітна мрія».

 – Скласти кросворд, намалювати ілюстрації до твору.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Конкурс "Педагог-новатор 2017 року | Додав: Ростислав
Переглядів: 6623 | Завантажень: 109 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Copyright MyCorp © 2024