Шкільний портал
Середа, 15.05.2024, 07:20
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Каталог файлівРеєстраціяВхід
Меню сайту
Категорії розділу
Конкурс "Педагог-новатор" 2016 року [146]
Натисніть, щоб ознайомитись з матеріалами
Конкурс "Педагог-новатор 2017 року [171]
Натисніть, щоб ознайомитись з матеріалами
Конкурс "Педагог-новатор" 2018 року [192]
Конкурс "Педагог-новатор" 2022 року [0]
Конкурс "Педагог-новатор" 2019 року [217]
Конкурс "Педагог-новатор" 2021 року [321]
Конкурс "Педагог-новатор" 2022 року [437]
2022 р. Зорепад педагогічної майстерності [288]
2022 р. Кращий науково-методичний матеріал [123]
2022 р. Кращий інтернет-ресурс [26]
Конкурс "Педагог-новатор" 2023 року [580]
2023 р. Зорепад педагогічної майстерності [388]
2023 р. Кращий науково-методичний матеріал [150]
2023 р. Кращий інтернет-ресурс [42]
Наше опитування
Чи подобаються Вам наші конкурси
Всього відповідей: 636
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Головна » Файли » Конкурс "Педагог-новатор" » Конкурс "Педагог-новатор 2017 року

Розробка уроку зарубіжної літератури для 6 класу : «Значення образу Різдва в творі Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»
[ Викачати з сервера (27.0 Kb) ] 28.06.2017, 22:49

Конкурс "Педагог-новатор 2017"

Конкурсний матеріал № 139

Назва матеріалу:

Розробка уроку зарубіжної літератури для 6 класу : «Значення образу Різдва в творі Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»  Елементи фольклору (казки, пісні)»

Мета: навчальна: узагальнити знання учнів про повість Ч.Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»; перевірити чи уважно і вдумливо вони її прочитали; показати переплетіння реального та фантастичного планів на прикладі твору;

розвивальна: розвивати навички аналізу художнього твору, характеристики героїв, уміння висловлювати свої власні думки, аргументувати їх;

виховна: виховувати відповідальність за свої вчинки, любов до ближнього, милосердя, старанність, інтерес до літератури та мистецтва; створити атмосферу святкового передноворічного настрою, Різдвяних свят.

 

Обладнання:  текст повісті, портрет письменника,

 

Епіграф:                                          Це радісні дні – дні милосердя,

                                            доброти, всепрощення. Це єдині дні в

                                            усьому календарі, коли люди, наче з

                                           мовчазної згоди, вільно розкривають

                                           одне одному серця і бачать у своїх,-

                                           навіть у тих, які не мають  ні

                                           грошей, ні долі,- таких самих людей,                     

                                           як вони самі».

                                                                     Чарльз Діккенс

 

Тип уроку:  формування вмінь і навичок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель. Доброго дня, дорогі діти.

                                             /діти стають у коло/

                  За руки, любі діти, візьміться,

Один одному всміхніться.

Хай ваше серце буде повним любові,

Щоб було в нім добра доволі.

Один одному в очі зазирнемо,

Смуток і втому проженемо,

Хай усмішки на устах сяють,

Сумними діти в класі не бувають.

                        /діти сідають за парти/

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Від небесного Едема

Світла зірка Віфлеєма

Путь небесну провела.

Путь, де люди без поміхи

Взнали щастя самовтіхи

Без розпусти і без зла.

Взнали щастя не в розкошах,

Не в хоромах і не в грошах,

А в душевній чистоті,

І в любові, і в єднанні,

В віковічному братанні,

В братній щирості святій.

Так писав відомий український письменник Г. Чупринка про величне свято Різдва.

З дитинства ми очікуємо в морозну зимову ніч - Різдва. Різдво - свято миру, душевного спокою, відпочинку. Це одне з найвеселіших свят, яке приносить подарунки. Новорічні й різдвяні дні – це світлі дні, що приносять добро в наші душі, яке так необхідне кожному.

Різдво – дивовижне свято всіх християн, і кожен від нього очікує дива, бо душа потребує його. Для одних таким дивом буде іграшка, про яку давно мріяв, для інших – очікувана зустріч з друзями, рідними  людьми. Є й такі, для яких дивом буде зустріч із цікавою книгою, що здатна перенести нас в невідомі краї, подарувати зустріч з улюбленими героями. А герої твору Діккенса теж чекають див: племінник Скруджа – що його дядько стане таким, як і раніше, - добрим, справедливим, привітним , визнає його за родича; клерк Боб – що його начальник подобрішає, що маленький Тім одужає; боржники Скруджа – що їм відстрочать виплату або зменшать відсотки. Саме про це ми говорили, коли вивчали твір Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

 

А цей англійський письменник /портрет/ дуже полюбляв Різдвяні свята і писав так: «Це радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають один одному серця і бачать у своїх ближніх, - навіть у тих, хто не має ні грошей, ні долі, - таких самих людей, як вони самі», цей вислів  є епіграфом нашого уроку

Різдвяні свята особливі. А різдвяні твори схожі на казку: у них відбуваються фантастичні подорожі, чарівні перевтілення. Ми закінчуємо сьогодні вивчення твору Ч.Діккенса  і попробуємо з’ясувати саме значення образу Різдва у творі.

                            / тема, мета… /

 

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

  1. «Асоціативний ряд» - запишіть, які асоціації виникають у вас із образу Різдва.

Р – радість, родина

І  - іскра, ікона

З – зірка

Д – диво, добро

В – вогонь, веселощі

О - очікування

 

2.Засвоєння літературознавчих понять

Учитель: Ми поринаємо з вами у світ літературних героїв. Зараз ми ще раз пригадаємо, що відбулося зі Скруджем Різдвяної ночі.  Ми розуміємо, що такі події можуть бути лише вигадкою, народною творчістю, тобто фольклором. А що ж таке фольклор?

Фольклор – сукупність різних видів і форм словесної творчості, яка побутує в усній формі і створюється колективно.

- Що таке фантастика?

- В яких жанрах фольклору найчастіше використовується цей прийом?                (Елементи фантастики найчастіше використовуються в казках, легендах, переказах)

Фантастика - світ химерних уявлень та образів письменника , який базується на основі раніше засвоєних фактів із реального життя.

  • Назвіть жанр твору  Ч. Діккенса  «Різдвяна пісня у прозі». ( повість)
  • Що таке повість? ( епічний твір, що має розгорнутий сюжет, широко охоплює події з життя головного героя, має певну кількість другорядних персонажів).

Твір має поетичну назву «Різдвяна пісня у прозі», бо пісня –ліричний твір. Тому і основа повісті Ч. Діккенса має ліричний характер. Як відомо різдвяні пісні відрізняються особливою святковістю, піднесеністю, бо це перемога добра над злом.

                                         ( звукозапис Різдвяної пісні)

- Про кого йде мова в цих піснях?( Про народження Христа, чудеса Різдвяної ночі) 

 

 

            3.Бесіда за змістом твору

- Хто є головним героєм твору Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»?

- Хто провідав Скруджа Різдвяної ночі?

- Скільки подорожей здійснив Скрудж у Різдвяну ніч?

- З якою метою духи відвідали Скруджа?

                            (Щоб змінився, зрозумівши свої помилки).

- Складіть ланцюжок помилок героя

(Любов до грошей – Жадібність – Скнара – Байдужість до оточуючих – Жорстокість у стосунках – Зрада у коханні,  друзів - Самотність)

  • І що ж після цього сталося зі Скруджем?

 

  • Як ви вважаєте , чи можна вважати реальним переродження Скруджа із скнари в людину , « яка вміє славити Різдво»?
  • А зараз ми уявно перенесемося на батьківщину героя і подивимось як вони святкують Різдво.

                                      ( Перегляд відеоролика про Різдво в Англії.)

 

  •  Отже, про Різдво в Англії  ми вже дізналися . У мене є чарівний чобіток англійського Діда Мороза –Санти Клауса ,який підготував вам завдання . Кожен з вас витягне  по одній відмінності, зачитає її голосно, щоб почули інші і розкаже  як ми на Україні готуємося до Різдва.

(Діти зачитують відмінності і проводять аналогію, порівнюють з  українськими традиціями)

1. Коли святкують Різдво? Святкують католицьке  Різдво англічани з 24 на 25 грудня. У багатьох країнах святкування починають ще за тиждень. А коли ж святкують Різдво українці?                      (7 січня)

 

2. Посту як такого немає. Є так званий Адвент – час очікування свята. Ревні католики протягом місяця перед Різдвом намагаються більше часу присвячувати молитвам і відвідуванню церкви, спілкуванню з родиною. А деякі навіть обмежують себе в їжі – не їдять м'ясо. У Святвечір після вечірньої меси родина збирається за пісним столом, на якому повинно бути,  не менше 12 страв. Одне з частувань  –  зварені пшеничні або ячмінні зерна з медом. Як відбувається ця традиція на Україні?

                                    (Різдву, за церковним статутом, передував чотиритижневий Різдвяний піст (Пилипівка), з 27 листопада до 6 січня. У цей час виконувалися всі хатні роботи: світлицю білили, прибирали розписами, вивішували найкращі рушники, розкладали килими. Покуття оздоблювали особливо урочисто й прикрашали запаленою свічкою чи лампадою. Тут ставили перший символ усіх трьох зимових свят — дідух (сніп з колосків жита чи пшениці, зібраних наприкінці жнив). Зерно з дідуха зберігали до весни, примішуючи потім до посівного — для забезпечення багатого врожаю. Особливого значення надавали різдвяній погоді. По ній визначали майбутній врожай. Різдвяні свята в Україні, за язичницькою традицією, пов’язані із культом предків, з шануванням душ померлих. Відтак, узвар і особливо кутя, які обов’язково мають бути на кожному столі – насправді є поминальними стравами.

Вранці 7 січня українці йшли до церкви, щоб віддати шану новонародженому Христові. Після закінчення церковної відправи родина знову збиралася на святковий обід, який вже не був пісним, та починалася велика різдвяна гостина. Сало, печінка, ковбаса, різні смаженості та копченості, все за чим сумувала під час посту душа, повинно стояти на столі.

По обіді наступає час заслуженого відпочинку. В гості ж потрібно йти вже після обіду. Одружені діти, як правило, йдуть до своїх батьків. Дуже давньою є українська традиція миритися в цей день, пробачати одне одному образи, вільні й мимовільні, щоб на повну міру відчути радість життя.

 

 

3. Головна різдвяна страва – качка з яблуками й капустою або запечена індичка. Яка різдвяна страва головна на Україні?   (кутя)

 

4. Католики на Різдво дарують усім подарунки. За традицією, без подарунка не можна залишити жодного родича чи знайомого. А в Україні дарують подарунки на Різдво?                     ( так )

 

5. Головний герой Різдва – це, як правило, не новонароджений Спаситель, а Санта Клаус. Саме від Санти діти, розвісивши над каміном красиві шкарпетки, чекають подарунків. А від кого діти українські чекають подарунки?

 

6.  Католики на Різдво прикрашають не тільки ялинку, але й будинок традиційними вінками з омели. Швидше за все, ця традиція пов'язана із вшануванням цієї рослини. Як прикрашають оселю українці?

                                               ( ялинка, святково прибрана хата)

 

7.  Напередодні Різдва на центральних вулицях міст споруджують відкриті ясла в натуральну величину, ставлять фігурки Христа, Богородиці та Йосипа, годівниці для тварин та інше начиння, відтворивши таким чином обстановку вертепу. А чи є такі вертепи на Україні?                  (так)

 

 

 

 

-А хто знає що таке вертеп?

                                  (Різдвяна  вулична вистава про народження Ісуса)

                           (Перегляд відеоролика «Різдвяний вертеп».)

 

 - Отже ми порівняли два Різдва – українське і європейське. Зараз ми зможемо зануритись у атмосферу свята, я пропоную переглянути відеоролик про те, як святкують Різдво в Україні.

                                                                (Перегляд)

4. Підсумки уроку

  • Ось ми і закріпили сьогодні знання про твір Ч.Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»
  • Чого навчив нас цей твір?
  • В чому особливості «різдвяної» повісті?

                                         ( дія відбувається напередодні Різдва, Різдвяна ніч дарує нам диво – перетворює героїв  (Скруджа на доброчесну людину)

  • Який елементи фольклору використовує автор твору?

                                      (Фантастику: подорож Скруджа з Духами Часу,)

Фантастика допомагає виявити суть героїв, їх прагнення, думки. Тримає у напрузі увагу читача, створює атмосферу дива. Отже твори письменників різних країн світу  допомагають утвердити добро, без якого не можливі були б  перетворення героїв, вчать нас бути добрими, милосердними,щедрими.

Я хочу подарувати вам «Пам’ятку теплих порад». Яким треба бути, щоб вас не спіткала доля Марлея?

Пам’ятка.

  1. Шануй свої звичаї та традиції.
  2. Знай і шануй історичне минуле.
  3. Шануй свою землю і материнську мову.
  4. Бережи природу рідного краю.
  5. Не забувай і гордись званням українця.
  6. Твори добро, красу, живи на благо своєї землі.

 

VI. Домашнє завдання.

  • Знайти і записати в зошит  народні традиції та звичаї, які відносяться до святкування Різдва на Україні ;
  • Усно підготувати відгук про враження від твору Ч.Діккенса «Різдвяна пісня в прозі».
  •  

VII. Підбиття підсумків уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

  • Найцікавішим на сьогоднішньому уроці  мені здалося…;
  • /учитель/ А мені найкращими відповідями здалися відповіді учнів … /оцінки/

 

 

Категорія: Конкурс "Педагог-новатор 2017 року | Додав: Ростислав
Переглядів: 6408 | Завантажень: 113 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Copyright MyCorp © 2024